Arabayı kim icat etmiştir?

31 gösterim
3 Haziran 2013 AndThe BlackSky sordu
İlk arabayı kim icat etmiştir?

3 Cevap

0 oy
3 Haziran 2013 francesco cevapladı
İlk olarak Karl Benz.
İkinci olarak Henry Ford.
0 oy
3 Haziran 2013 tugba_31 cevapladı
Başlangıç olarak, 1769 yılında Nicholas Cugnot adındaki soylu bir Fransız'ın çalışmalarını esas alabiliriz. Bir makineyle kendiliğinden çalışan (yani insan gücünün uygulanmasına gerek göstermeyen) ilk kara taşıt aracı,söz konusu kimse tarafından tasarlanmıştı. Cugnot,tasarısını üç tekerlekli ,çok büyük bir buhar kazanından sağlanan güçle çalışan buhar makineli bir araba şeklinde gerçekleştirdi. Bu vasıta saatte yaklaşık olarak 4. 5 kilometre yol alabiliyordu. Her 20 kilometrede bir kazanın doldurulması gerekiyordu.

1789 yılında, Oliver Evans adında bir Amerikalı, kendiliğinden hareketli ilk taşıt aracı için ilk Birleşik Amerika patentini aldı. Bu araç dört tekerlekliydi. Arka tarafındaki pedallı tekerlekler, hem karada hem de suda hareket edebilmesini sağlıyordu. Ağırlığı ise 21 tondu.
0 oy
5 Haziran 2013 mavi cevapladı
Araba’nın bulunması diğer buluşlardan yapı bakımından farklı olmasında dolayı, oldukça karmaşık bir tarih izlemektedir. Bunda ki esas sebep aslında hiç kimsenin tam olarak arabayı ben buldum diyememiş olmasından kaynaklanmaktadır.
Arabanın bulunması belirli bir tarihi olmamasından dolayı sadece izlediği serüven hakkında bilgi sahibi olunabilir. Arabanın ilk atası Fransa’da bulunmuştur. 1769 yılında Nicholas Cugnot isimli bir Fransız asilzadesi, buhar gücünün temel alındığı bir araç yapmış ve bu araçla saatte 5 km kadar hız yapabilmişti.
Daha sonra ise bu konuda yapılan çalışmalara örnek olarak gösterebileceğimiz, Oliver Evans isimli mucit’in yaptığı deneylerdir. Tarih 1789 senesidir. Oliver Evans’ın yaptığı araç hem denizde hem karada ilerlemekteydi. Ağırlı ise şimdiki araçlarla kıyaslanamayacak kadar fazlaydı. (21 ton)
Gerçek arabanın temellerinin atıldığı tarihe kadar pek çok farklı deney ve bunları izleyen araçlar meydana getirildi. Bu tarih aralığında bulunan araçların büyük bir kısmı buhar gücü ile çalışmaktaydı. Elektrik gücünü temel alan bir adet araç da yapılmıştı.
İçten patlamalı motorun bulunmasının ardından modern arabaya ilk adım atıldığı kabul edildi. Gottlieb Daimler adında ki Alman ilk benzin ile çalışan ve içten patlamalı benzin sistemine sahip araca imza attı. Bu araç sayesinde daha modern ve güvenilir araçların oluşturulduğu kabul edilmektedir.
Günümüzde ise Dünya üzerinde pek çok şirket araç tasarlama ve bu tasarladıkları araçları bazı özellikleri bakımından geliştirmeyi esas almışlardır. Örnek göstermek gerekirse, güvenlik ve sürat gibi özelliklerin ekonomi ile buluşturulması günümüz için oldukça değerli bir olay halini almıştır.
Arabalar günümüzün vazgeçilmesi olmasına rağmen petrol rezervlerinde meydana gelen azalmalar. Araçlarda başka sistemlerin tercih edilmesine sebep olmaktadır. Gelecek dönemlerde ise benzin ile çalışan araçlar yerini elektrik ile çalışan araçlara bırakacak gibi görünmektedir.

İlgili sorular

3 cevap 41 gösterim
1 cevap 38 gösterim
2 cevap 59 gösterim
31 Mart 2014 seçil sordu
1 cevap 51 gösterim
10 Mayıs 2013 ebra sordu
2 cevap 70 gösterim
15 Nisan 2013 francesco sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
56 Çevrimiçi
0 Üye ve 56 Ziyaretçi

10,779 soru

20,130 cevap

0 yorum

2,876 üye

...