Cep telefonunu kim bulmuştur?

166 gösterim
1 Temmuz 2013 mavi sordu
4 Temmuz 2013 nötrino düzenledi
cep telefonunun icadı, cep telefonunu ilk bulan kimdir?

4 Cevap

0 oy
3 Temmuz 2013 bilgilikonular cevapladı
Bugün elimizden hiç düşürmediğimiz, her geçen gün bir üst modeli çıkan ve zaman zamanda zararlarından endişe ettiğimiz cep telefonunu ilk kim icat etti biliyor musunuz?

İşte yanıtı;

İletişim cihazları, geçmiş dönemde birçok insanın pekte ilgi duymadığı bir teknolojiydi. İnsanlar, iletişimlerini birçok farklı yoldan yapabildikleri için böyle bir gereksinime ihtiyaç duymuyorlardı. Alexsander Graham Bell, ilk telefonu bulduğunda o dönemde bir devrim oluşturdu.

Daha sonraları iletişim çağının gelişmesi ile birlikte yeni bir fikir ortaya atıldı. Bu fikri ortaya atan kişi ise Martin Cooper, ilk cep telefonunu bulan bilim adamıdır. 1965 yılından itibaren iletişim çağında yeni bir çığır açmayı planlayan Martin Cooper, kısa bir zaman içerisinde çalışmalara başladı.

Bir tuğla mantığı ile ilk cep telefonunu hayal eden Martin Cooper, 1973 yılı geldiğince ilk profesyonel cep telefonu çalışmasını tüm dünyaya tanıttı. Kısa bir zaman içerisinde insanlar tarafından çok büyük bir ilgi gören bu mükemmel buluş, kısa zaman içerisinde vazgeçilmez teknolojiler arasında girdi. Alexsander Graham Bell tarafından bulunan telefona yepyeni bir boyut kazandıran Cooper, şuanda hala hayatta. Cep telefonu piyasasından hala kendini çekmemiş olan bu büyük bilim adamı, kısa zaman içerisinde çok daha yeni teknolojiler geliştirerek insan hayatında yepyeni bir çığır açacağını söylüyor. Öyle ki Cooper’in en büyük hayalinin de kulağın arkasına sığabilecek kadar küçük ama teknolojisi bir o kadar büyük bir telefon geliştirmek yatıyor. Martin Cooper, bugün 82 yaşında olan bir bilim adamı ve yepyeni cep telefonu teknolojilerinin geliştirilmesinde ki en önemli şahsiyet.

İlk cep telefonunu ürettiğinde insanlar tarafından devrim niteliği taşıyan bu ürün, herkesin de bildiği gibi kısa zaman içerisinde çok daha büyük bir yaygınlık seviyesine ulaşarak insanlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Martin Cooper, şuan hayalindeki kulak arkası telefonu üretmek için çalışmalar yürütmeyi sürdürdüğü biliniyor.

Öte yandan Cooper’ın yıllar sonra; "Evet, cep telefonu bugün birçok şeyi yapabilen evrensel bir cihaz haline geldi ama bu durum onun tek bir işlevi mükemmel şekilde yerine getirmesini engelliyor" şeklinde konuştu. Bu açıklamanın cep telefonunun insan vücudu üzerinde oluşturduğu olası zararlara mı yoksa cep telefonu ile iletişimin zaman kısıtlayıcı etkisine mi bir gönderme olduğu ise tam olarak anlaşılamadı.
0 oy
4 Temmuz 2013 onurcan cevapladı
graham bell
0 oy
5 Temmuz 2013 onurcan cevapladı
graham bell dir
0 oy
11 Temmuz 2013 SorSor cevapladı
GRAHAM BELL dir...kopya değil...

İlgili sorular

1 cevap 74 gösterim
15 Ocak 2015 hjjkl sordu
2 cevap 73 gösterim
3 Aralık 2014 irms sordu
1 cevap 45 gösterim
1 cevap 55 gösterim
1 cevap 25 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
37 Çevrimiçi
0 Üye ve 37 Ziyaretçi

10,783 soru

20,134 cevap

0 yorum

2,877 üye

...