Eğrelti otu nasıl ürer?

450 gösterim

2 Cevap

0 oy
1 Ağustos 2013 bilgilikonular cevapladı
bilmem
0 oy
11 Ağustos 2013 Kim Hyun Jong cevapladı
Eğrelti Otu (Pteridium aquilinum)

 Eğreltiotları ya da kısa adıyla eğreltiler, genellikle kuş teleğine benzer par­çalı yapraklarıyla tanınan çiçeksiz bitkilerdir. Bu yapraklardan her birinin ortasındaki uzun yaprak sapı iki yana doğru simetrik olarak dallanır ve bu ince dalcıkların iki yanından küçük yaprakçıklar çıkar. Bu görünümdeki tipik eğreltiotlarının en tanınmış örneklerin­den biri, dünyanın hemen her yanında bulu­nan kartal eğreltisidir (Pteridium aquilinum). Buna karşılık geyikdili (Phyllitis scolopend-rium) gibi bazı eğreltiotu türlerinde yapraklar tek parça ve genellikle mızrak biçimindedir.

 Sporlu bitkilerin Polypodiopsida (ya da Filicopsida) sınıfını oluşturan eğreltiotlarının 10 bin kadar türü tanımlanmıştır. Yeryüzünde çok geniş bir dağılım gösteren bu türlerin çoğu nemli ve gölgeli yerleri sever.

Eğreltiler Dönemi
Başlangıcı çok eskiçağlara dayanan eğreltiot­ları ilk kez günümüzden 300 milyon yıl önceki Devoniyen Dönem'de, henüz karada hiçbir hayvanın yaşamadığı çağlarda yeryüzünde be­lirmiştir. Bundan 250 milyon yıl önceki Kar-bonifer Dönem'de ise çiçekli bitkilerin ve ağaçların bulunmadığı yeryüzünde bütün ba­taklık yerler sık eğreltiotu ormanlarıyla kap­lıydı. Bu yüzden bu döneme "Eğreltiler Dö­nemi" de denir. Dünyadaki kömür yatakları­nın başlıca kaynağı da bu eğreltiotu ormanla­rıdır. Bu ilk eğreltileri bugün ancak kayaların arasındaki fosillerinden tanıyoruz; ama pek çok türünün soyu tükenmiş olsa da eğreltiot­larının birçok örneği bugüne kadar varlığını koruyabilmiştir.

İlgili sorular

3 cevap 80 gösterim
7 Şubat 2013 francesco sordu
2 cevap 8,514 gösterim
16 Mayıs 2012 misafir sordu
3 cevap 51 gösterim
20 Nisan 2013 francesco sordu
2 cevap 30 gösterim
2 cevap 59 gösterim
1 Mart 2013 francesco sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
14 Çevrimiçi
0 Üye ve 14 Ziyaretçi

10,770 soru

20,126 cevap

0 yorum

2,874 üye

...