Ebu Bekir El-Razi kimdir?

60 gösterim
5 Ekim 2013 misafir sordu
4 Kasım 2013 ThinkerBeLL düzenledi

1 cevap

+1 oy
4 Kasım 2013 ThinkerBeLL cevapladı
 
En İyi Cevap
Ebu Bekir El-Razi
El-Razi olarak bilinen Ebu Bekir Muhammed Bin Zekeriya, 865 yılında İran'da Rey kentinde dünyaya gelmiştir. Gençlik yıllarında müzik, matematik, astronomi, kimya, felsefe ve tıp bilimleri ile ilgilenmiştir. Hekimliğe karşı duyduğu ilgi sonucu tıp eğitimine yönelmiştir.
Hekimliği sırasında halk arasında ünü ve çalışkanlığı ile ön plana geçen El-Razi, Rey kenti hastanesi başhekimliği görevini üstlenmiştir. Bu dönem içerisinde gerek hekimlik pratiği, gerekse tıp eğitimi üzerine çalışmaları sonucu dönemin en ünlü hastanelerinden olan Bağdat Hastanesi'ne başhekim olarak atanmış ve yaşamının büyük bir bölümünü bu kentte geçirmiştir. Hayatının sonuna doğru Rey kentine geri dönen Razi, 925 yılında bu şehirde hayata gözlerini yummuştur.
Çalışmalarının büyük bir kısmı tıp üzerine olan El-Razi'nin en ünlü eseri "El Hevi (Liber Continens)"dir. Bu eser, hastalıkların teşhis ve tedavisi üzerine yazılmış döneminin en geniş medikal ansiklopedisidir. Antik Yunan ve İslam tıbbının önemli medikal bilgileri ve El-Razi'nin kendi çalışmaları bu eserde derlenmiştir.
El Razi'nin en önemli çalışması ise çiçek ve suçiçeği hastalıkları üzerine yazdığı incelemesidir. "Liber de Pestilentia" adlı eserinde her iki hastalığı da detaylı şekilde tanımlamış ve bu iki hastalığın ayırıcı tanısını yapmıştır. El Razi'nin eserleri birçok yabancı dile çevrilmiş ve 18. yüzyıla kadarbirçok tıp fakültesinde okutulmuştur. 1970 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından çiçek ve suçiçeği hastalıkları üzerine olan özgün çalışmaları sebebiyle şükranla anılmıştır.


Daha fazla bilgi için bakınız: http://www.msxlabs.org/forum/bilim-tr/353045-ebu-bekir-el-razi.html#ixzz2jgD0QCoO

İlgili sorular

1 cevap 65 gösterim
6 Şubat 2013 alara_money sordu
1 cevap 26 gösterim
26 Aralık 2016 Kristen sordu
1 cevap 178 gösterim
2 cevap 20 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...