Kurbağanın yaşamsal faaliyeti ile ilgili ve hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu anlatan bir öykü nasıl yazılır?

60 gösterim
23 Ekim 2013 duygusağlam06 sordu
4 Kasım 2013 ThinkerBeLL düzenledi
Fen performans ödevi  kurbağanın yaşamsal faaliyetleri bu yaşamsal faaliyetleri yapabilmesi için hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu anlatan bilimsel bir öykü

1 cevap

+2 oy
26 Ekim 2013 ALİM MUZAFFER cevapladı
4 Kasım 2013 ThinkerBeLL seçti
 
En İyi Cevap
Kurbağalar omurgalılar ailesinden küçük hayvanlardır. İki yaşayışlıdırlar. Yani yaşamlarının bir kısmını suda bir kısmını da karada geçirirler. Hem karada hem suda yaşayan hayvanlara amfibiyen denir. Kurbağalar soğuk kanlı hayvanlardır. Soğuk kanlı hayvanları da vücut ısısı bulunduğu çevreyle aynıdır. Derileri su geçirgen ve nemlidir. Böylece kurbağaların yaşayabilmeleri için ağız yoluyla su içmeleri gerekmez. Arka ayakları uzun zıplayışlar yapabilmeleri için kuvvetlidir. Ön ayakları ya da kolları kısadır,  otururken kurbağanın dayanarak destek almasını sağlar. Kurbağaların çok özel bir özellikleri de; hem ciğerleri hem de derileri aracılığı ile nefes almalarıdır.

 

Dünyanın En Büyük Kurbağası ile En Küçük Kurbağası

Boyu 30 cm e kadar büyüyebilen dünyanın en büyük kurbağası Afrika’nın orta batısında yaşayan Golyat kurbağasıdır. Dünyanın en küçük kurbağası ise 1,3 cm boyu ile Küba'da yaşayan Pigme kurbağasıdır. Amerika'da yaşayan en büyük kurbağa ise 16 cm e kadar büyüyebilen boğa kurbağasıdır.
 

 

Kurbağalar Nerede Yaşar?

Kurbağalar Antartika hariç her yerde yaşarlar. En ilginç türlerine tropikal bölgelerde rastlanır. Kurbağaların çoğu sıcak ülkelerde, suda ya da nehir, ırmak gibi su kenarlarında bulunurlar. Ancak hiç suya girmeyen kurbağalar da vardır. Karada yaşar ve sadece çiftleşme zamanı su kenarlarına giderler. Kurbağaların bazıları da sadece ağaçlarda yaşarlar. Bu tip kurbağaların ağaçlara kolay tırmanabilmeleri için ayak parmaklarında yüzeye tutunmasını sağlayan sıvı ince bir tabaka vardır.  Bazıları da kazıcı kurbağalardır. Karada yaşar ve toprağı kazarak altına girerler, orada yaşarlar. Kısa bacakları vardır ve hoplayamazlar.  Kışları soğuk olan yerlerde yaşayan kurbağalar kış uykusuna yatarlar. Kış uykusu için ya kazdıkları toprağın altına girer ya da bir su birikintisinin dibinde çamura gömülü uyurlar.
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...