Besin nedir?

31 gösterim
23 Ekim 2013 antuen sordu
4 Kasım 2013 ThinkerBeLL düzenledi

2 Cevap

+1 oy
4 Kasım 2013 ThinkerBeLL cevapladı
 
En İyi Cevap
Besin nedir?

Yenebilen bitki ve hayvan dokuları besin olarak adlandırılmaktadır. Besinler hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayrılmaktadır.

1- Hayvansal Besinler: Süt ve sütten yapılan ürünler, yumurta, büyük ve küçük baş hayvan etleri (kırmızı et, tavuk eti,balık eti ve çeşitli et ürünleri).

2- Bitkisel Besinler: Tahıllar (buğday, pirinç, mısır), kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, vd.), sebzeler (köklü ve yeşil yapraklı), meyveler.

Besinler, büyüyüp gelişmek, hareket etmek, çalışmak, enerjik olmak, düşünmek ve öğrenmek için vücudun gereksinim duyduğu besin öğelerinin ve enerjinin kaynağıdır. Yaşam için gerekli temel öge olmalarının yanı sıra yaşamın vazgeçilmez zevklerinden biridir. Aile ve arkadaşlarınızla yemek yemekten nasıl hoşlandığınızı pek çok sosyal olayda besinlerin ne kadar önemli olduğunu düşünün ve yemekten zevk alırken doğru ve sağlıklı seçimler yaparak besinlerden en iyi şekilde yararlanın.
Besinler yaşam için vazgeçilmezdir. İyi ve kötü besin yoktur; ancak iyi ve kötü beslenme vardır. Vücudumuz çok çeşitli besin ögelerine gereksinim duymakta ve bunları yenilen yiyeceklerle karşılamaktadır.

Besin ögeleri nelerdir?
Doğada kırkı aşkın türde bunan ve vücuttaki görevlerine göre sınıflandırılan besin ögeleri şunlardır:

a) Karbonhidratlar
b) Proteinler
c) Yağlar
d) Vitaminler
e) Minareler
0 oy
6 Aralık 2013 Baha cevapladı
Besin nedir?
Besin, yaşamı sürdürmek için gereksinim duyulan inorganik ve organik kimyasal maddeleri topluca belirten bir terimdir.

İnsan metabolizmasının hayatını ve günlük fonksiyonlarını devam ettirebilmesi içinbesinlere ihtiyacıvardır. Sağlıklı Beslenme için doğal ve temiz besinler tüketmenin yanında bubesinleri dengeli olarak tüketmek yani dengeli beslenmek gerekir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme için alınması gereken besinleri 5 ana grupta toplayabiliriz:

1. Tahıl ve Ekmek Grubu
2. Sebze ve Meyve Grubu
3. Süt ve Süt Ürünleri
4. Et Grubu
5. Yağ ve Şeker Grubu
En fazla tüketilmesi gereken besin grubu 1 grup yani tahıllardır. Bundan sonra sebze ve meyveler gelir. Bu grubu, süt ve süt ürünleri ile et grubu besinler takip eder. En az tüketilmesi gerekenler yağ ve şeker grubudur.

Hayvansal ve Bitkisel besinleri kimyasal özelliklerine göre iseKarbonhidratlar, Proteinler, Yağlar, Vitaminler, Mineraller ve Su olarak gruplandırabiliriz. Her besin grubunun vücut için gerekli olan benzer yada farklıözellikleri bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme, işte bu besin gruplarının yeterli ve dengeli alınmasıyla sağlanır.

İlgili sorular

4 cevap 48 gösterim
29 Mayıs 2013 misafir sordu
1 cevap 21 gösterim
20 Mart 2012 misafir sordu
1 cevap 77 gösterim
4 cevap 50 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
14 Çevrimiçi
0 Üye ve 14 Ziyaretçi

10,786 soru

20,136 cevap

0 yorum

2,877 üye

...