Karbonhidratlı yiyeceklerin vücudumuzdaki görevleri nelerdir?

53 gösterim
23 Ekim 2013 antuen sordu
24 Ekim 2013 _Yağmur_ düzenledi

1 cevap

+1 oy
24 Ekim 2013 Masakaza24 cevapladı
Karbonhidratlar ve Görevleri

Karbonhidratlar vücuda enerji sağlayan besin öğelerinden biridir. 1 gr karbonhidrat4 kkal enerji verir.Karbonhidratlar besinlerimizde en çok bulunan besin öğesidir.Normal diyet alan ,yetişkinlerde enerjinin %55-60 ı karbonhidratlardan sağlanmalıdır.

Karbonhidratlar , enerji kaynağı olarak bedenin kullanabileceği en iyi yakıttır. Karbonhidratlar ; kendi aralarında basit karbonhidratlar (basit  şekerler= monosakkaritler:meyve şekeri vb), birleşik  karbonhidratlar (Birleşik şekerler= disakkaritler çay şekeriç ,süt şekeri vb.) ve kompleks karbonhidratlar( nişasta ,vb) olarak gruplandırılırlar.

 Özellikle kompleks karbonhidratların ve kaynaklarının , daha sağlıklı besinler olduğu bilinmektedir.Bu nedenle mümkün olduğunca kompleks karbonhidratlar( kepekli doğal taş değirmen unu ,kepekli esmer pirinç işlenmemiş pancar şekeri ,meyveler ,sebzeler ) kullanmalı ,daha az sağlıklı olan  işlenmiş karbonidratlardan (beyaz şeker,beyaz un,reçel,patates püresi ve cipsi) kaçınılmalıdır.

 Karbonhidratlarda bulunan lifler,karbonhidratların en sağlıklı parçaları ,vitamin ,mineral ve birçok doğal antioksidanın taşıyıcısı olduğundan rafine edilmemiş kompleks karbonhidratların besin değeri yüksektir.

İlgili sorular

1 cevap 98 gösterim
2 cevap 22 gösterim
30 Eylül 2012 misafir sordu
1 cevap 131 gösterim
2 cevap 35 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...