Damlataş Mağarası bir doğa olayı mıdır?

50 gösterim
4 Kasım 2013 Ayla sordu
5 Kasım 2013 ThinkerBeLL düzenledi
Çok acil ödevim var bulamazsam çok üzülürüm :(

1 cevap

0 oy
5 Kasım 2013 ThinkerBeLL cevapladı
 
En İyi Cevap
Damlataş Mağarası bir doğa olayıdır.

Damlataş Mağarası hakkında bilgi

Oluşumu
Mağara birinci çağın altıncı ve sonuncu dönemlerinde oluşmuş yer katmanlarından ibarettir. Yapılan incelemeler sonrasında mağaranın on-on beş bin senede oluştuğu tahmin edilmektedir.
Alanya bölgesinin yurdumuzun en fazla yağmur alan yerlerinden birisi olması da mağaranın oluşumuna büyük hız vermiştir. Bolca yağan yağmurların bir miktarı gaz, karbonikli su ihtiva etmesi nedeniyle, kireç taşı ve benzerlerini erittiği için, kalker ve kireç taşından oluşan bölgelerde mağaramızda olduğu gibi boşluklar oluşturur. Erimeler devam ederken büyük boşluklar ve bu boşluklara sızan damlacıklar donarak aşağı doğru sarkar, damlanın düştüğü yerde de daima donma olayı gerçekleştiğinden aşağıdan yukarı dikitler ve yukarıdan aşağıya da sarkıtlar meydana gelir. Sarkıt ve dikitler uza­malardan dolayı bazen bir yerde birleşebilirler, bunlarda mağaranın sütunlarını oluştururlar, İşte bu damlama özelliğinden dolayı mağaraya "Damlataş Mağarası" ismi verilmiştir.

Özellikleri
Mağaranın giriş kapısından içeri girince 20/30 m. uzunluğunda bir geçit, 13/14 m. çapında ve 15 m. yüksekliğin de silindirik bir boşluk, bu boşluk içinde de insanı büyüleyen  bin bir renkli sarkıt ve dikitler, ayrıca 15 bin senede oluşmuş sütunlar vardır.mağarada iki katlı olan bu boşluk 2500 m3. hava ihtiva etmekle beraber, içindeki ısı yaz-kış hep 23.3 derece. Mutlak rutubet 19.6 derece, nispi rutubet %98'dir.
Burada konu dışına çıkıp şu noktayı açıklamamda bir yarar vardır sanırım. Eğer elinizde fotoğraf makinanızla içeri girerseniz hemen resim çekmeyiniz, makinenizin objektifi hemen buğulandığı için bir süre bekleyip, objektifinizi silmeniz gerekecektir. Hele hele kış mevsiminde gelenler makineyi birkaç kez kontrol etmelidir.
Mağara dış tesirlerden arınmıştır, havasında bol miktarda asit kar­bonik vardır. Hava basıncı deniz seviyesinden biraz aşağıda olmasına rağmen 760 mm.dir. Mağara boşluğunun tamamı 180/200 m2 kadardır. Mağaranın her tarafında on metreyi bulan kalınlık sebebiyle çökme ihtimali hiç yoktur. Bununda en açık örneği 1948 yılında yapılan sayısız dinamitleme sırasında (mağara bulunmadan önce) açılan küçücük delikten başka  hiçbir iz kalmamıştır. Mağara senenin 6 ayında devamlı damlar. Yazın gelenler ise bu damlamayı göremezler.

İlgili sorular

1 cevap 2,071 gösterim
2 cevap 1,368 gösterim
1 cevap 174 gösterim
31 Aralık 2015 arda sordu
4 cevap 309 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...