Bir hikayenin senaryosu nasıl yapılır?

51 gösterim
26 Kasım 2013 misafir sordu
27 Kasım 2013 ThinkerBeLL düzenledi
Arkadaşlar performans ödevim bu lütfen yardım edin.

1 cevap

0 oy
3 Aralık 2013 Baha cevapladı
Türk sinemasının dönüm noktası olarak kabul edilen Eşkiya filmini bilmeyeniniz yoktur. Kiminiz internetten, kiminiz DVD’den kiminiz televizyondan izlemişsinizdir ama mutlaka izlemişsinizdir. Aslına bakarsanız Türk Sineması’nın dönüm noktası bana ve birçok arkadaşıma göre Arabesk filmidir arkadaşlar. Şener Şen, Uğur Yücel ve Müjde Ar’ın başrollerini paylaştığı bu film Gani Müjde tarafından yazılmış Ertem Eğilmez tarafından çekilmiştir. Bu film bize oturup izlediğimizde ağladığımız, kendimizi yerden yere vurduğumuz filmlerin ne kadar bayat olduğunu göstermiştir. Üstelik çok zor bir zamanda, zor bir ülkede, o ülkenin neredeyse tabusu olabilecek klişelerin birer birer çürütülmesi, elbette ince bir zekanın kalemle dansı sonucunda çıkabilir. Arabesk filmiyle başlayan bu sıçrama uzun bir ara verdikten sonra Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği, başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel’in Eşkiya filmiyle tekrarlanmıştır. Ve belki de yetmişlerden sonra ilk kez sinema salonlarında bir Türk filmi için uzun kuyruklar olmuş sabah ezanlarından itibaren insanlar bilet bulabilmek için bu kuyruklara akın etmiştir

Şimdi bu anlattıklarımın örnekleri daha da arttırılabilir fakat başlıkta ki sorunun cevabı olmadığını biliyorum ve bildiğim diğer şey ise sizin kafanızdan geçen senaryo fikirleri, çekilmek için bekleyen yüzlerce belki binlerce film. Sadece endişeniz şu, Nasıl yazarım? Ve yazılmaya değer mi?

Önce ikinciyi cevaplandıralım. Evet! Yazılmaya değer. Her fikir, hayata gelmeye değer arkadaşlar hem de her fikir. Unutmayın Gani Müjde’nin yazdığı Arabesk filmi onun adının geçtiği ilk profesyonel işidir. Bir yerlerde sizleri de bekleyen Ertem Eğilmez’ler mutlaka vardır. Demek ki neymiş? Demek ki kıraathanede taş okey oynarken televizyonda yayınlanan ve herkesin salya sümük ağladığı bir filmin ne kadar saçma olduğunu görmek ve bir mum yakmak lazım gelirmiş, küfretmektense karanlığa. Arkadaşlar, sinema sadece aşk hikâyesi değildir. Ya da ince hastalığa yakalanmış fakir bir gencin hayatına küsmesi ve yavaş yavaş ölümü beklemesinin anlatıldığı bir mecra da değildir. Hatta daha ileri gidecek olursak, sinema sadece hikayeden ibaret değildir. Saçma geldi değil mi son söylediğim, hatta birçoğunuz da kızdınız bana. Aklımda şu anda onlarca örnek varken ben size sadece birini söyleyeceğim. Memento (Akıl Defteri). Bu filmin konusu şöyleydi arkadaşlar henüz izlemeyen varsa diye söylüyorum; kahramanımız Leonard Shelby geçici hafıza kaybı yaşayan bir adamdır ve karısına tecavüz edip öldüren adamdan intikam almak için çıktığı bu yolda karşılaştığı zorluklar anlatılmaktadır. Ne kadar zekice bir hikâye değil mi? Değil. Yani bu hikaye bir filmi zirveye çıkartmaya yetecek bir hikaye değil. Hatta bana sorarsanız hiçbir şeye benzemiyor. Ama bizi ilgilendiren kısım şu ki bu hikaye nasıl anlatılır. Bence filmi izleyin ve ne kadar iyi bir film olduğunu, bir filmin sadece hikayeden ibaret olmadığını görün. Toparlayalım mı?

İlgili sorular

1 cevap 2,912 gösterim
21 Kasım 2012 misafir sordu
0 cevap 39 gösterim
2 cevap 36 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...