Süblimleşme nedir?

44 gösterim
26 Kasım 2013 €min sordu
27 Kasım 2013 ThinkerBeLL düzenledi

2 Cevap

+1 oy
26 Kasım 2013 se_or2003 cevapladı
Süblimleşme bir tür madde olayıdır. Katı halde ki bir maddenin ısı alarak sıvılaşmadan doğrudan gaz haline geçmesine denir. ör: naftalin, ve iyot süblimleşir. naftalin giysileri güvenle korur.

CEVAP yeterli mi?
0 oy
5 Aralık 2013 uğur cevapladı
katı maddelerin ısıtılınca, ara bir hal olan sıvı hâle geçmeden doğrudan gaz hâle geçmesine süblimleşme denir ve endotermik faz değişimidir. Faz diyagramındaki üçlü noktanın altında gerçekleşir.
Normal basınç altında çoğu kimyasal bileşikler ve elementler değişik sıcaklıklarda üç farklı özellik gösterirler. Bu durumlarda katı halden gaz hale geçiş için ara bir hal olan sıvı hal gereklidir. Burada bahsedilen basınç maddenin kısmi basıncıdır, tüm sistemin basıncı (atmosfer basıncını vs. kapsar) değildir. Gereken buharlaşma basıncına belli bir sıcaklıkta sahip olan bütün katılar genellikle süblimleşebilir. Karbon, arsenik gibi bazı maddelerin üçlü noktalarının yuksek olması dolayısıyla süblimleşmesi, eriyip buharlaşmasından daha kolaydır.
Süblimleşme endotermik bir hal değişimi olduğundan dışarıdan enerji absorbe eder. Süblimleşme entalpisi, füzyon entalpisi ve buharlaşma entalpisinin toplamı olarak hesaplanabilir.

İlgili sorular

1 cevap 14 gösterim
3 Ocak Yusuf sordu
1 cevap 94 gösterim
2 cevap 53 gösterim
1 cevap 68 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
51 Çevrimiçi
0 Üye ve 51 Ziyaretçi

10,770 soru

20,126 cevap

0 yorum

2,875 üye

...