Dilin önemini anlatan bir şiir veya kompozisyon örneği verir misiniz?

200 gösterim
2 Aralık 2013 Zehra948 sordu
5 Aralık 2013 _Yağmur_ düzenledi
...

1 cevap

0 oy
3 Aralık 2013 Baha cevapladı
GÜLER YÜZ VE TATLI DİL

İnsan, ruh ve bedenden yaratılmış olan bir varlıktır. Nasıl ki, insan bedeni soğuk ve sıcak gibi dış faktörlerden etkileniyor ise, insanın asıl benliğini oluşturan ruhu da, şüphesiz olumlu veya olumsuz olarak dış faktörlerden etkilenmektedir. “Güler yüz” ve “tatlı dil” de insan ruhunu ve psikolojisini olumlu yönde etkileyen en önemli iki faktördür.

Güler yüz ve tatlı dil, olumsuzlukları giderir ve çevremize pozitif bir enerjinin yayılmasına vesile olur. Hiç tanımadığınız birinin, selam verip gülümseyerek yanınızdan geçmesi ile, asık bir surat ile bakıp, geçip gitmesinin, üzerinizde bırakacağı etki tabi ki bir değildir. Güler yüzlü ve tatlı dilli olan insanlar, çevresine adeta ışık ve güzellik, diğerleri ise karanlık ve olumsuzluk yayarlar. Güneşin o sıcağı, nasıl ki sert buzları bile yumuşatıp erittiği gibi, güler yüz ve tatlı dil de, sert kalpleri ve gönülleri yumuşatır ve eritir. Tatlı dilin ve güler yüzün açamayacağı kapı hemen, hemen yok gibidir. Güler yüzlü ve tatlı dilli olan insanlar, ailevi ilişkilerinde, arkadaş ilişkilerinde ve diğer sosyal ilişkilerinde daima başarılı olurlar. Bu insanlar herkes tarafından sevilir ve sayılırlar.

Mutlu bir toplumun meydana gelebilmesi için, karşımızdaki bir insanın, bize nasıl davranılmasını istiyor isek, bizde ona öyle davranmamız gerekir. Karşısındaki insana sevgi ve saygı göstermeyen kimse, o kişiden sevgi ve saygı beklemeye hakkı yoktur. Toplumda her şey karşılıklı olmaktadır. Birine göndermiş olduğumuz bir tebessüm, bize yine tebessüm olarak geri döneceğini asla unutmamız gerekir. Birçok insanın zorbalıkla ve kaba kuvvetle elde edemeyeceği bazı şeyleri, bir tebessüm ve iki tatlı söz ile elde etmek mümkün olmaktadır.
Atalarımız ;
"Tatlı dil yılanı ininden, acı dil insanı dininden çıkarır." diyerek, bu hususu çok güzel bir şekilde özetlemişlerdir.

Ne kadar sinirli olursak olalım, karşımızdaki insandan gülen bir çift göz ve tebessüm eden iki dudak gördüğümüzde, hemen yumuşar ve içinde bulunduğumuz olumsuz durumdan uzaklaşırız.

Yüce dinimiz İslamiyet'te tatlı dile ve güler yüze çok önem vermiştir. Bu konuda Peygamberimiz (sav), şöyle buyurmaktadır ;

–“ Mümin kardeşinin yanında suratı asık durana melekler lanet eder.”
–” İyiliği, güzel yüzlü kimselerden talep ediniz.”
–“ Mümin kardeşinin yüzüne tebessüm etmek sadakadır.”
– “Selam verirken gülümseyen, sadaka sevabına kavuşur.”

Özellikle bir ailede eşler arasındaki ilişkilerin sağlıklı olmasında, tatlı dil ve güler yüzün oldukça önemli bir yeri vardır. Eğer eşler birbirine karşı tatlı dili ve güler yüzü eksik etmez iseler, onların bu güzel davranışları, çocuklarına da yansır ve ailede daha sıcak ve huzurlu bir ortamın oluşmasına sebep olur. Zamanımızda yaşanan aile huzursuzluklarına bir göz attığımızda, insana hiçbir zahmeti olmayan, güler yüzün ve tatlı dilin önemi daha da anlaşılmaktadır.

Huzurlu bir yaşam sürmek istiyor isek, gülümsemeyi, tebessüm etmeyi yüzümüzden eksik etmeyelim. İnanın kazançlı çıkan yine biz olacağız…

Tebessüm edelim, Gülümseyelim…Çünkü :
*Bir gülümseme; iç dünyamızın güzelliklerini, dışa yansıtır.
*Bir gülümseme; başkalarına ikramda bulunmak demektir.
*Bir gülümseme; vereni fakirleştirmeden, alanı zenginleştirir.
*Bir gülümseme; ümitsiz olana neşe ve hayat bahşeder.
*Bir gülümseme; karanlık bir çehreyi aydınlatabilir.
*Bir gülümseme; kendiliğinden verilmedikçe, işe yaramaz.
*Bir gülümseme; ona ihtiyacı olanlara ilaç gibi gelir.
*Bir gülümseme; sevginin anahtarıdır.
*Bir gülümseme; bazen bir hayat kurtarır.
*Bir gülümseme; bazen bir savaşı bile önler.
*Bir gülümseme; bazen gülümseyemeyeni bile gülümsetir.

Bir tebessümün nelere sebep olabileceğini bir hikaye ile anlatıp yazımıza son verelim. Hikayemiz şöyle;

“Küçük bir kız çocuğu, bir parkta bir bankın üzerine oturmakta olan çok üzüntülü ve hiç tanımadığı bir adama gülümseyerek bakmış. Küçük kızın bu gülümseyişi adamın moralini düzeltmiş ve kendisini daha iyi hissetmesine sebep olmuş. Adam bu moral içinde, yakın bir geçmişte kendisine yardım etmiş olan bir dostuna teşekkür etmediğini hatırlamış ve hemen bir teşekkür notu yazarak bu dostuna göndermiş.

Arkadaşından teşekkür notunu alan dostu o kadar çok memnun olmuş ki, bu memnuniyet içinde, her öğlen gidip yemek yediği lokantadaki garsona yüklü miktarda bahşiş vermiş.

Garson, ilk defa almış olduğu böyle bir bahşiş karşısında tabi ki çok sevinmiş. Bu sevinç içinde, kazandığı paranın bir kısmını, akşam eve giderken, her zaman köşe başında oturan fakir adamın şapkasının içine koyuvermiş.

İki gündür boğazından aşağı bir lokma geçmeyen bu fakir adam, garsonun yaptığı bu yardıma öyle çok sevinmiş ki, hemen lokantaya gidip ilk defa karnını güzel bir şekilde doyurmuş. Sonra da, bir apartmanın bodrum katında bulunan bir odadan ibaret evine doğru sevinç ıslıkları çalarak yürümeye başlamış. Neşeli, neşeli yürürken, bir saçak altında soğuktan titreyen bir köpek yavrusu görmüş ve hemen bu yavruyu kucağına alıp evine götürmüş ve karnını güzelce doyurmuş.

Karnı doyan ve gecenin soğuğundan kurtulan, küçük köpek yavrusu da çok mutlu olmuş. Sıcak odada sabaha kadar sağa sola koşuşturmuş durmuş. Ancak apartman da, gece yarısına doğru bir yangın başlamış ve etrafı dumanlar sarmış. Dumanı koklayan köpek yavrusu başlamış acı, acı havlamaya. Köpeğin sesine önce fakir adam uyanmış, daha sonra da apartman sakinleri uyanıp, birer, birer kalkmışlar. Apartmanda ki vahim manzarayı görmüşler. Anneler, babalar dumandan boğulmak üzere olan çocuklarını kucaklayıp dışarı çıkarmışlar ve onları ölümden kurtarmışlar….”

İşte, bir tebessümden ne olur ki, dememek gerekir. Bu hikayemizde olduğu gibi, bir tebessüm insanları fiziki yangınlardan kurtardığı gibi, bir tebessüm ve tatlı dilin insanlarımızı ruhi yangınlardan da pekala kurtarması mümkündür.

Güler yüzlü ve tatlı dilli olmak dileği ile, sağlıcakla kalınız.

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...