Düşünceyi geliştirme yöntemleri nelerdir?

47 gösterim
12 Aralık 2013 Baha sordu
14 Aralık 2013 _Yağmur_ düzenledi
TANIMLAMA                      
Bir kavramı bütün öğeleriyle anlatmak yerine, özel ve değişmez niteliklerini sayarak tanıtmaktır. Tanımlama, bir düşünceyi aktarmanın doğrudan bir yoludur. İşlenmekte olan bir konunun anahtar kavramları varsa bunlar çoğunlukla   tanımlarla verilir. Tanımla kavramın temel özellikleri belirtilirken anlam yoğunluğu da yer alır. Tanım açıklama gerektirir.Özellikle açıklama ve tartışma anlatım biçimlerinde kullanılır

 ÖRNEKLEME
Dolaylı bir anlatım yoludur. Konuyu örneklerle açıklamaktır. Örnekleme soyut düşünceyi  daha anlaşılır bir duruma getirerek somutlaştırır, hem de düşünceye inandırıcılık katar. Düşünceyi kanıtlama ; yazı içinde kişi, nesne adlarına , fıkra, anı, fabl, kısa olaylara yer verilerek, yazarın adı, kitabı, bilim, sanat adamlarının düşünceleri söylenerek yapılan birer örneklemedir.        

KARŞILAŞTIRMA
İki varlık  ya da iki kavram arasındaki benzerlik ve karşıtlıklardan yararlanarak düşünceyi geliştirmektir.

TANIK GÖSTERME
Düşüncelerimizi inandırıcı kılmanın bir yöntemidir. Öne sürdüğümüz bir düşünceyi paylaşan ünlü kişilerin   sözlerinden alıntı yapıp adlarını da birlikte kullanırsak tanık  gösterme yöntemine başvurmuş oluruz.                     

BENZETME
Söze güç ve güzellik katmak amacıyla aralarında ilgi  kurulan, uygunluk bulunan kavramlar arasında açıklama  yapmak amacıyla birinden ötekine özellik aktarma benzetme olarak adlandırılır.Benzetmede aktarılacak özellikçe üstün olandan diğerine özellik aktarılır. Böylece somutluk sağlanır.

 NESNEL VERİLERDEN  YARARLANMA
Öğretici nitelikli kimi metinlerde yazarlar düşüncelerini açmak için sayısal verilere bağlı kalırlar. Bunlar da bizim  için uyarıcı ipuçları olur, düşünceyi açıklamada somutluk kazandırır. Böylece söylenenleri kolayca algılayıp kavrarız.                   

NEDEN  SONUÇ  İLİŞKİSİNİ  GÖSTERME
Öğretici metinleri kavramada neden sonuç ilişkisini kurma, gösterme metni kavramamızda önem taşır. İlk tümceyle onu izleyen tümceler arasında bir ilişki vardır. Sonuç nedenle gerçekleşir .

1 cevap

+1 oy
23 Ocak 2014 muronoloji cevapladı
cvbı en iyi seçersen söylicem

İlgili sorular

1 cevap 20 gösterim
26 Eylül 2012 misafir sordu
1 cevap 57 gösterim
1 Haziran 2015 serenay sarıkaya sordu
1 cevap 28 gösterim
4 Ocak 2015 ibrahim çiftçi sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...