'İyi bir vatandaş nasıl olunur' konusuyla ilgili kompozisyon nasıl yazılır?

478 gösterim
24 Aralık 2013 muharremmm sordu
1 Ocak 2014 nötrino düzenledi

1 cevap

0 oy
3 Ocak 2014 AYHANT cevapladı
İyi insan olmak
Dindarlık iyiliğin sistematize edilmiş şeklidir. Din kurallarını iyi incelediğinde her halükarda bu dünyanın boş olduğunu gelip geçici bir vasıf taşıdığını anlatmaktadır. Yani bu dünyaya bir meyil yoktur. Bu dünyada kötülük yapan cezasını er ya da geç görecektir. İyilik kavramı ise islamda sadece Allah rızası için yapılması gereken bir davranıştır. Yani zaten sen iyilik yaptığın kişiden bir karşılık beklemiyorsun. Bundan dolayı sana bir kötülük yapsa dahi pek umursamayacaksın. Çünkü sen karşılık beklemeden iyilik yaptın. Sadece Allah rızası için. Bence de öz olarak kimse kötü değildir. Zira bulunduğu şartlar yönelimleri yetiştiği ortam kişinin iyi mi yoksa kötü mu olduğunu bir nevi belirleyen faktörlerdendir.

Yüce Yaratan, dileseydi tek tip insan yaratabilirdi Hani, günümüzde kurşun asker olarak tabir ediliyor ya, işte öyle O zaman; iyi kötü, güzel çirkin, Hak batıl ve daha birçok mefhum ayırt edilemeyecek, dolayısıyla imtihanın ve yaradılışın hiçbir önemi ve anlamı kalmayacaktı Allah, gerçeği hiçbir zaman herkesin kayıtsız şartsız kabul edeceği bir şekilde çırılçıplak gözler önüne sermez; çünkü o zaman imtihan diye bir şey söz konusu olmaz ve iyilikı veya kötülük kavramları anlamlarını yitirirdi

iyi insan olmak sadece birilerine yardım etmek değildir bak ben ona bu iyiliği yaptım bu yüzden iyiyim demek eksıklik olur,iyi insan imanına inanan onun gerektirdiklerini yerine getirebilen davranışlarına ve hayatına ona göre yön verebilen insandır,Paygamber efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) 'da buyuruyor ki iyilik gizlendikçe iyiliktir ve sen kötülük dahi görsen kimseye kötülük gösterme.

bu erdemi taşımak kinden uzak kalmak herkeze nasip olmaz iyi insan olmak ALLAH'ın Rızasını kazanabilmek için sunulmuş bir mükaafattır.Bu Elbiseyi Taşıyana ne Mutlu.

İlgili sorular

0 cevap 193 gösterim
4 Nisan 2012 misafir sordu
1 cevap 107 gösterim
1 cevap 337 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...