Tuzlu su kaç santigrat derecede donar?

805 gösterim
27 Aralık 2013 misafir sordu
hoca sordu

1 cevap

0 oy
14 Ocak 2014 onurfırat cevapladı
Bu gece yarısında size babamla yaptığımız tartışmadan kesitler vericem. Nasıl başladı bu tartışma hatırlamıyorum ama tartışma su kaç derecede donar, kaç derecede kaynar idi.

Babam ilkokul mezunudur. Kendisini her konuda hiçbir fikri olmasa bile bilgili sanar. Diğer kişilere, özellikle de üni mezunlarına, çoğu zaman cahil gözüyle bakar. Onunla her konuda tartışırız, açıkça yanlış olduğu konularda bile kendisinin haklı olduğunu ve benim bilmediğimi savunur. Paso ottan boktan konularda tartışırız kendisiyle. Ben üni öğrencisiyim bu arada.

Adam tutturdu su 5 derecede donar diye. Anlatıyorum "su 0 derecede donar" diye inanmıyor. "Kendi gördüğümemi inanıcam sana mı" diyor. Ona bunun 4. sınıf bilgisi olduğunu herkesin bildiğini söylememe rağmen ısrarla "internette sorgula" diyor. Ben de hadi şuna ısı-sıcaklık konusunu anlatayım dedim. Buzlu suyun sıcaklığının 0, kaynayan suyun sıcaklığının 100 derece kabul edildiğini söyledim o da "olurmu su 90 derecede kaynar" diyor. Adama diyorum "hızlı ve bol bir şekilde buharlaşır ama bu kaynama değil, kaynama sıvının her yerinde olur" diye ama adam halen inanmıyor. Hatta gülerek "arabada ketıl (kettle) var, bak gedirecem sana da gösterecem" diyerekten dalga geçti benimle. Neyse bu buhar konusunda kazanamadım tartışmayı, buzdan bahsettim. Yollara tuz atmanın mantığını söyledim. O da "tuz buzu eritmez, buz oluşmasını engeller" dedi. Ben tabi kafaya huniyi geçirdim, sinir krizine girdim girecem, o haldeyim. Diyorum "eritmiyosa nasıl buzu engelliyo" diyorum, o da tuz karı balçık haline getirir öyle olur diyo. Hani kar, su, tuz ve yolun tozu toprağı karışırda çamur oluşur ya ondan bahsediyo. Onun mantığını anlattım, karın bir kısmı eriyip, kar-su-tuz-toprak nedeniyle böyle birşey olduğunu söylüyorum gülüyor bana. Karlama yaparken kara şeker atarlarmış, ama kar erimez iyice donarmış. Onu da anlatıyorum halen inanmııyor. Ben bir sürü evde çalıştım, dolap buzluğu 5, dolabın içi 15 derecede çalışır, su 5 derecede donar diyor. Öyle tartışıyoruz, öyle değil donmaz diyorum halen ısrar ediyor.

Ben size özet geçiyorum, bu tartışma 1.5 saat kadar sürdü. Adam inanmıyo suyun 0 derecede donduğuna. Her sözüme saçma bir cevap veriyor, ben sinirlendim iyice. Baya hararetli savunuyorum, sanki siyasi parti başkanıyla siyaset tartışır gibi. O da gülüyo, niye bağırıyosun diyo. "Yine kızdı" diyor bana. Her zaman yaptığı gibi, "hiç bilmeden araştırmadan konuşmakla" suçluyor beni. Bu arada örnek veriyor. 6 derecenin altında seralarda soba yakılırmış, çünkü su donarmış. Ben ona ordaki bitkilerin donmasıyla suyun donması aynı değil diyorum, yine karşı çıkıyor.

En sonunda uyudu koltukta, 1.5 saatte suyun 0 derecede donduğunu anlatamadım adama.

İlgili sorular

1 cevap 120 gösterim
12 Ocak 2014 cresent sordu
2 cevap 52 gösterim
1 cevap 414 gösterim
15 Şubat 2012 misafir sordu
1 cevap 707 gösterim
5 Aralık 2012 misafir sordu
2 cevap 46 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
51 Çevrimiçi
0 Üye ve 51 Ziyaretçi

10,786 soru

20,136 cevap

0 yorum

2,877 üye

...