Genleşme ve büzülmenin yaşamımıza etkileri nelerdir?

171 gösterim
6 Ocak 2014 buğrabozo sordu
7 Ocak 2014 Mira düzenledi
arkadaşlar abuk subuk cevaplamasanız sevinirim.
                   
                                           yardım eden herkeze teşekkür ederim!!!!!!!!!!

2 Cevap

0 oy
6 Ocak 2014 buğrabozo cevapladı
 
En İyi Cevap
GENLEŞME VE BÜZÜLMENİN GÜNLÜK YAŞANTIYA ETKİSİ
Termometrelerin içerisinde yer alan sıvılar  genleşme ve büzülme ile hareket eder.
Ütüler,çamaşır makineleri,bulaşık makinelerinin sıcaklık ayarları da genleşme ve büzülme ile ilgilidir.
Köprülerde ve tren yollarında genleşme ve büzülme düşünülerek boşluk bırakılır.Eğer bırakılmaz ise metallerin şekli bozulacağı için kazalar olur.
 Metal gözlük çerçeveleride yaz aylarında ya da sıcak ortamlarda genleşeceği için gözlük camları düşebilir.Bu durumu ortadan kaldırabilmek için camlar takılmadan önce çerçeveler ısıtılır.
Sıcak hava balonlarında da genleşme ve büzülme olayı kullanılır.Genleşen hava yükseltir,büzülen hava alçaltır.
0 oy
6 Ocak 2014 Baha cevapladı
1.       Katı cisimler ani sıcaklık değişimlerinde çatlayıp kırılabilir. Örneğin: kışın soğuk bir odada bekleyen bardağa sıcak çay doldurursak bardak çatlar ve kırılır.

2.       Metal ve metalden yapılmış cisimler, ısı aldıklarında genleşir. Böyle cisimler, genleşmek için uygun yer bulamazsa eğilip bükülür, kırılır.

3.       Kaldırım ve parke taşları havanın gece ve gündüz ısınıp soğumasıyla önce genleşip sonra büzülür ve sürekli genleşip büzülmekten çatlar ve parçalanır.

4.       Yazın elektrik ve telefon tellerinin sarktığını ve kışın büzülüp gergin hale geldiğini biliyoruz. Bu genleşme ve büzülme miktarı dikkate alınmadan yapılan teller kışın kopabilir ve yazında çok sarkabilir.

5.       Demir yolu rayları, genleşmeden dolayı aralarına boşluk bırakılarak döşenir. Eğer bu genleşme miktarı doğru şekilde ayarlanamazsa raylar eğilip bükülür ve kazalara neden olur.

6.       Demir köprülerin ayakları, tekerlekler üzerine oturulup serbest bırakılmalıdır. Aksi halde yaz mevsiminde köprü eğilip bükülür.

7.       Adi cam ve porselenden yapılmış kaplar ısıya dayanıklı değildir. Dış yüzeyleri ile iç yüzeyleri farklı genleşir. Bu yüzden, ani sıcaklık değişimlerinde çatlayıp kırılabilirler. Bu nedenle büyük kaplar yavaş yavaş ısıtılmalı ve soğutulmalıdır. En doğrusu, genleşme oranı çok küçük olan cam ve porselenden yapılmış kaliteli kapları kullanmaktır.

8.       Yazın, sıcaktan genleşen metal çerçeveler nedeniyle gözlük camları düşüp kırılabilir. Önlem olarak, çerçeve vidaları yaz mevsimine girilirken sıkılmalıdır.

9.       Spreyler, açılmamış konserve kutuları, gaz tüpleri fazla ısınınca genleşip patlayabilir. Bunun için sprey türleri ateşe atılmamalı, ateşin yakınına bırakılmamalıdır.

10.   Konserve kutuları açılmadan pişirilmemelidir.

11.   Gaz tüplerinin aşırı ısınmamasına dikkat edilmelidir.

İlgili sorular

1 cevap 112 gösterim
1 cevap 513 gösterim
3 cevap 306 gösterim
1 cevap 99 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...