Kurşun kalem nasıl ve ne zaman üretilmiştir?

84 gösterim
16 Ocak 2014 buğrabozo sordu
18 Ocak 2014 nötrino düzenledi
Lütfen kısa ve özetleyici olsun...

2 Cevap

0 oy
16 Ocak 2014 buğrabozo cevapladı
 
En İyi Cevap
Arkadaşlar şu an hatırladığım şu;
Geçtiğimiz hafta içi  ortaokul sınavlarım vardı,sınav salonunda sınavın başlamasını beklerken bir anda gözüm her nedense elimde tuttuğum "Kurşun Kalem" e takıldı.
Kurşun Kalemin Hikayesi

Kendi kendime sorarak acaba bu kurşun kalem nasıl yapılıyor dedim,ayrıca bir kurşun kalemin üzerinde bu kadar yazı olması normal bir durummuydu. Günlük yaşantımızın birçok yerinde kullandığımız kurşun kalemin elimize nasıl geldiğini merak ederek bu konu hakkında fikir sahibi olmaya karar verdim.

Öncelikle şunu belirteyim sınav günü elimde tuttuğum kalemin üzerinde şunlar yazıyordu. "Türkiye,Mercanlı,HB,Faber Castell,Seri Numarası ve Barkod" dan oluşan bir takım bilgiler yer alıyordu,ulan arkadaş bu kadar yazıya ne gerek vardı?

Dilerseniz şimdi kurşun kalemin hikayesini ve masamıza nasıl geldiğini birlikte öğrenelim...

Dünya'nın en eski kaleminin 17 Yüzyıl'a ait olduğunu belirtelim,kalem denilince tabiki aklımıza ilk gelen isimlerden biriside "Faber Castell" dir. Şu anda tüm dünya'da 1,8 milyar Faber-Castell kalemi satılıyormuş,çok iyi bir rakam diyebiliriz.

Kalemin üretiminde kullanılan maddeler şunlardır,Grafit,Kil ve emprenye maddeleri bunların ne işe yaradığını ise Faber Castell şu şekilde açıklıyor.

Kurşun Kalemin Hikayesi
Grafit: Kalem minesinin, ona siyah rengi veren, renkli bir bileşenidir. Kristalleşmiş bir kömür olan grafit, madenlerden çıkartılır.

Kil: Kalem minesine şeklini ve dayanıklılığını veren bir bağlayıcı görevi görür. Kil, patlayıcı taşların, havanın da etkisi ile aşınması sonucu oluşur.

Emprenye Kimyasallar: Kalem minesine ilave dayanıklılık, pürüzsüz yazım kalitesi ve siyahlık sağlar. Ayrıca, kalem minesinin yüzeye tutunma kuvvetini arttırır.
Kurşun Kalemin Hikayesi

Kurşun kalemin hangi maddeler'den oluştuğunu açıkladıktan sonra,iyi bir kurşun kalemde olması gereken özellikler nelerdir peki. Yahu kardeşim kalem işte al bir tane gitsin demekle olmuyor,gerçi bir çoğumuz kalem alırken hiçbir şeye dikkat etmiyoruz ama,bununda bir takım kriterleri varmış bende yeni öğrendim.

Kurşun Kalemin Hikayesi
Mine Kalitesi: Tutarlı bir grafit/kil karışım oranı, her satın alımda standart bir yazım sertliğini garanti eder ve yazım yumuşaklığını belirler. Kalem minesini oluşturan tüm maddeler birbiriyle iyi bir biçimde karıştırılır ve böylelikle kalem ile yaptığınız her dokunuş aynı kalite hissini verir.

Yapıştırma: Kalem minesi, sıkı bir şekilde lata gövdesine yapıştırılır. Böylelikle, minenin kalem gövdesinden dışarı çıkması veya kırılması engellenmiş olur.

Latanın Kalitesi: Budaksız, uzun lifli ve tek tip bir dokuya sahip kalem gövdesi, kalemin kalemtıraş ile kolay açılmasını sağlar.

Verniğin Kalitesi: Kalemin uzun süre iyi görünmesini sağlar. Eşit şekilde yüzeye dağılmış, mat bir verniklenme sayesinde, kalem yüzeyinde oluşacak delik ve girintiler en asgari düzeye indirgenir. Kötü vernikler zehirleyici olabilir.
Kurşun Kalemin Hikayesi

Görüyoruz'ki bir kurşun kalemin oluşumunda çeşitli etkenler mevcut,kalemin masamıza gelişinde çeşitli yollar izlenmekte. Günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen,özellikle ofis çalışanları için kurşun kalemin önemi büyük.

Kurşun kalemin hikayesi için aşağıdaki video sizlere daha iyi örnek olabilir. Haa bu orta okul sınavları'da hep sallamasyon geçti hakkımızda hayırlısı,sıfır çekmezsek iyidir.
0 oy
23 Ocak 2014 muronoloji cevapladı
İÇİNDEKİ UCU KÖMÜRDEN YAPIYOLAR ONU BİLİYOM

İlgili sorular

1 cevap 127 gösterim
6 cevap 13,707 gösterim
29 Nisan 2012 misafir sordu
1 cevap 512 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...