Bir maddenin iletken veya yalıtkan olduğu hangi özelliğinden anlaşılır?

449 gösterim
12 Şubat 2014 BEYZA0580 sordu
12 Şubat 2014 nötrino düzenledi
Bir maddenin iletken mi, yalıtkan mı olduğunu nereden anlarız?
6.sınıf fen ve teknoloji ders kitabı sayfa 128.

2 Cevap

+1 oy
12 Şubat 2014 nötrino cevapladı
 
En İyi Cevap
Bir maddenin iletken veya yalıtkan olduğu elektrik yükünü iletme yeteneğinden anlaşılır.Elektrik yükünü iletebilenler İLETKEN madde, elektrik yükünü iletemeyenler ise yalıtkan maddedir!
+1 oy
12 Şubat 2014 erenargnn cevapladı
Yalıtkan maddeleri meydana getiren moleküller,elektronları yanlarındaki moleküllere çok zor iletirler.Yalıtkanın bir atomu bir elektron alırsa, bu elektron bütün cisim içinde yer değiştirecektir.

Yalıtkan maddeler, elektrik akımına karşı korunmanın gerekli olduğu yerlerde kullanılırlar. Porselen, cam ve bazı plastik maddeler,elektrikçilikte en yaygın ölçüde kullanılan yalıtkan maddelerdir. Plastik yalıtkanlar gurubundan polietilen ve polistirenden, yüksek frekanslı akımlara karşı yararlanılır. Telgraf, telefon,telsiz,televizyon ve radar,bu uygulamaların yapıldığı alanlardır. Kablolarda kauçuk yerine polietilenin kullanılmasıyla,çok yüksek frekanslı (saniyede titreşim sayısı çok yüksek) akımların iş itilebilmesi mümkün olmuştur. Sıvılar ve gazlar iyonlaştırılmadıkları süre, yani yüklü atom parçacıkları bulunmadıkça yalıtkandırlar. Dolayısıyla yağ yalıtkan, fakat tuzlu su iletkendir. Yalıtkan cisimlerle güvene alınan elektrik tesisatları ve elektrikçilikte kullanılan aletler,tellerin elektrik kaçağını,akımla çarpılma (elektrik şoku) ihtimallerim önler. Sözgelimi lastik çok zayıf bir iletkendir. Daha doğrusu yalıtkan bir cisimdir. Bu nedenle, elektrik akımı taşıyan aletlerle çalışanlar lastik eldiven giyerler. Cisimlerin iletkenliği ve yalıtkanlığı,ışık ve ısı konusundan çok elektrik bakımında önem taşır.


lastik,tahta,yağ.şekerli su yalıtkandır
Elektriği ileten maddelere iletken maddeler denir. Bu maddeler elektrik akımını iletebilirler. Atomların dış yörüngesindeki elektronlar atoma zayıf olarak bağlıdır. Isı, ışık ve elektriksel etki altında kolaylıkla atomdan ayrılırlar.Altın,gümüş,bakır iyi iletkenlerdir.
Metaller de, iyi iletken ve kötü iletken olarak kendi aralarında gruplara ayrılır.
Atomları 1 valans elektronlu olan metaller, iyi iletkendir. Buna örnek olarak, altın, gümüş, bakır gösterilebilir.
Bakır tam saf olarak elde edilmediğinden, altın ve gümüşe göre biraz daha kötü iletken olmasına rağmen, ucuz ve bol olduğundan, en çok kullanılan metaldir.
Katılar

Altın, Bakır, Platin, Gümüş, Demir, Alüminyum, Çelik, Magnezyum, Nikel, Krom,
Sıvılar

    Limonlu Su,
    Tuzlu Su,
    Asitli Su,
    Sirkeli Su

Kaynak: http://www.msxlabs.org/okul/2655/maddelerin-elektrik-enerjisini-iletip-iletmedigini-anlariz#ixzz2t84kw2qE

İlgili sorular

6 cevap 4,838 gösterim
1 cevap 50 gösterim
1 cevap 29 gösterim
1 cevap 147 gösterim
1 cevap 95 gösterim
17 Şubat 2014 ebru refref sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...