Yalıtkan maddelere örnek verir misiniz?

81 gösterim
17 Şubat 2014 sudealkn sordu
19 Şubat 2014 nötrino düzenledi

2 Cevap

0 oy
19 Şubat 2014 _Yağmur_ cevapladı
 
En İyi Cevap
Yalıtkan Maddelere Örnekler

Elektriği geçirmeyen maddelere yalıtkan denir. Tahta, porselen, seramik, yağmur suyu, saf su, şekerli su, ebonit çubuk, alkol, kauçuk, cam, plâstik, hava, kağıt, karton, yalıtkan maddedir.
0 oy
23 Şubat 2014 mahsun cevapladı
İletken maddelere örnekler
Elektrik akımını ileten maddelere iletken madde isimi verilmektedir. Örneğin metal tarzı maddelerde elektriği iletmekte olan serbest elektronlar bulunmaktadır. İletken maddelere altın, gümüş ve bakır gibi maddeleri örnek verebiliriz. Doğadaki en iyi iletken maddeler bunlardır.

Yalıtkan maddelere örnekler

Elektrik akımını iletmeyen maddelere ise yalıtkan madde isimi verilmektedir. İletken maddelere cam, ebonit ve porselen gibi maddelerde serbest elektronlar yok denecek kadar az bulunmaktadır. Yani serbest elektronlar yoksa elektrik iletilmez.

Yalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleri
Yalıtkan maddeleri meydana getiren moleküllerYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örneklerielektronları yanlarındaki moleküllere çok zor iletirler.Yalıtkanın bir atomu bir elektron alırsaYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleri bu elektron bütün cisim içinde yer değiştirecektir.
Yalıtkan maddelerYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleri elektrik akımına karşı korunmanın gerekli olduğu yerlerde kullanılırlar. PorselenYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleri cam ve bazı plastik maddelerYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örneklerielektrikçilikte en yaygın ölçüde kullanılan yalıtkan maddelerdir. Plastik yalıtkanlar gurubundan polietilen ve polistirendenYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleri yüksek frekanslı akımlara karşı yararlanılır. TelgrafYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleri telefonYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde ÖrnekleritelsizYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleritelevizyon ve radarYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleribu uygulamaların yapıldığı alanlardır. Kablolarda kauçuk yerine polietilenin kullanılmasıylaYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleriçok yüksek frekanslı (saniyede titreşim sayısı çok yüksek) akımların iş itilebilmesi mümkün olmuştur. Sıvılar ve gazlar iyonlaştırılmadıkları süreYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleriyani yüklü atom parçacıkları bulunmadıkça yalıtkandırlar. Dolayısıyla yağ yalıtkanYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleri fakat tuzlu su iletkendir. Yalıtkan cisimlerle güvene alınan elektrik tesisatları ve elektrikçilikte kullanılan aletlerYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleritellerin elektrik kaçağınıYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleriakımla çarpılma (elektrik şoku) ihtimallerim önler. Sözgelimi lastik çok zayıf bir iletkendir. Daha doğrusu yalıtkan bir cisimdir. Bu nedenleYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleri elektrik akımı taşıyan aletlerle çalışanlar lastik eldiven giyerler. Cisimlerin iletkenliği ve yalıtkanlığıYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleriışık ve ısı konusundan çok elektrik bakımında önem taşır.


lastikYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde ÖrnekleritahtaYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleriyağ yalıtkandır

YALITKAN MADDELER: İLETKEN MADDELER:
camYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örnekleri Katılar: sıvılar:
plastikler bakır limonlu su
plastik tarak altın tuzlu su
karbon gümüş asitli su
şekerli su demir sirkeli su
kitap aliminyum
kağıt çelik
halı magnezyum
ayakkabı nikel
odun krom
ip insan vücudu
yağ vb.

İLETKEN:
Elektrik akımını ileten maddelere İLETKEN denir.
ÖRNEK:BakırYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde ÖrnekleridemirYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde ÖrneklerigümüşYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde ÖrneklerialtınYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örneklerituzlu suYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örneklerilimonlu su vb…
YALITKAN:Elektrik akımını iletmeyen maddelere YALITKAN denir.
ÖRNEK:KağıtYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde ÖrneklericamYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde ÖrnekleriplastikYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde ÖrneklerilastikYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde ÖrnekleritahtaYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde ÖrnekleriyağYalıtkan Madde Nedir? Yalıtkan Maddeler Nelerdir? Yalıtkan Madde Örneklerişekerli su

İlgili sorular

2 cevap 37 gösterim
24 Aralık 2012 misafir sordu
3 cevap 132 gösterim
25 Aralık 2015 misafir sordu
2 cevap 91 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...