Hidrojen nedir, nerelerde kullanılır?

149 gösterim
20 Şubat 2014 Meltem_genc sordu
20 Şubat 2014 _Yağmur_ düzenledi

1 cevap

0 oy
20 Şubat 2014 _Yağmur_ cevapladı
Hidrojen nedir, Özellikleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

Bütün elementlerin en basiti kalan bir standart hidrojen atomu(protonyum) bir proton ve bir elektrondan oluşur.Moleküler Hidrojen (H 2) İki formdan oluşur . Şunlar ortohidrojen ve parahidrojendir.İki vaziyette benzer kimyasal nitelikleri gösterir ancak yörünge farklılıklarından dolayı bazı değişik fiziki özellikler gösterirler. Oda sıcaklığında hidrojen hemen hemen %75 orto-hidrojen ve de %25 miras -hidrojenden ortaya gelir . Miras -hidrojen düşük sıcaklıklarda ek olarak kararlı olduğundan konsantrasyonunu arttırır.Teorik olarak miras -hidrojen sıvı/akışkan hidrojen içerisinde %100 hale ulaşır.

Hidrojen dünya üstünde en yaygın olarak yer alan elementtir.Su parçalarının dünya yüzeyinin %60′ından fazlasını kapladığını düşünürsek bunun gerçekliği rahatlıkla görülecektir.Ancak hidrojen doğada özgür olarak birçok az bulunur.Bu yüzden onu sahip olmak için bazı işlemler inşa etmek gereklidir

Hidrojen, renksiz ve kokusuz bir gazdır ve  yanıcı özelliğe sahiptir. Biatomik gaz grubuna girer. Doğada bulunan maddelerin 3’de 4’ünde yer alan hidrojen, en hafif element olarak da bilinir.  Metan ve hidrokarbonlardan üretimi gerçekleştirilebilir. Atmosferde bulunan hidrojen oranı azdır. Bu nedenle hidrojen üretimi yapılır.  Çok az miktarda havada serbest olarak bulunur. Daha çok bileşikler halindedir.  En önemli ve yaygın bileşiği sudur. (Suyun formülü H20) Suyun ağırlık bakımından  % 11′i hidrojendir

Hidrojenin Kullanıldığı Yerler Nelerdir?

Hidrojenin geniş bir kullanılma alanı vardır. Amonyak, kömürden benzin elde  edilmesinde, organik bileşiklerin sentetik (yapay) olarak elde edilmesinde, sıvı  yağların katı yağ ve margarine dönüştürülmesinde, oksijenle birlikte  kaynakçılıkta kullanılır. Eskiden balonlar, zeplinler hidrojenle doldurulurdu.  Hidrojen bombasının yapılmasında kullanılan deteryum, bir hidrojen bileşimi olan  sudan elde edilir.

Hidrojenin, atom ağırlığı 2 ve 3 olan iki izotopu vardır. Bunlardan  birincisine deteryum diğerine trityum denir. Deteryumun simgesi D, trityumun  simgesi T’dir. Trityuma triton da denir. Deteryum ve trityum, hidrojen  birleşiklerinde, (en çok suda) bulunur.

Hidrojen bombası yapımında kullanılan ve ağır su denen deteryum oksit (D20),  sudan elde edilir.

İlgili sorular

1 cevap 459 gösterim
15 Temmuz 2013 misafir sordu
1 cevap 100 gösterim
24 Şubat 2015 misafir sordu
1 cevap 91 gösterim
1 cevap 73 gösterim
1 cevap 2,192 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
44 Çevrimiçi
0 Üye ve 44 Ziyaretçi

10,775 soru

20,130 cevap

0 yorum

2,876 üye

...