London etkileşimlerde polar molekül olmadığı halde birbirlerini nasıl çekerler?

117 gösterim
25 Nisan 2014 Ayyıldız Anadolu L. sordu
Perşembeye kadar cevap verirseniz sevinirim.

1 cevap

0 oy
28 Nisan 2014 nötrino cevapladı
28 Nisan 2014 nötrino düzenledi
 
En İyi Cevap
*Anlık (geçici) dipol ve indüklenmiş dipol (apolar moleküller geçici polar özellik kazanır) etkileşimine London Etkileşimi, çekim kuvvetlerine de London Kuvvetleri deniyordur. London etkileşimi, bir kimyasal türde oluşan anlık dipol ile bu dipolün bir diğer kimyasal türde oluşturduğu indüklenmiş dipolün elektrostatik etkileşimini ifade eder!

*Anlık dipol, apolar ya da polar bir kimyasal türde çok kısa süreli olarak elektronların bir taraftan diğer tarafa hareketi ile oluşan dipoldür. Elektronlar sürekli hareket halinde olduklarından hareketin herhangi bir anında dipol oluşabilir.Anlık dipol sürekli yön değiştiren bir dipoldür!

*İndüklenmiş dipol ise polar olmayan bir kimyasal türde dışarıdan bir etki ile oluşturulan dipoldür. Apolar bir kimyasal tür polar bir moleküle yaklaştırıldığında polar molekülde mevcut dipol, apolar kimyasal türün elektron bulutunun şeklini bozar!

*Dipolün eksi kutbu ile yaklaşmış ise  elektron bulutları arasındaki itme nedeniyle, apolar kimyasal türün molekül tarafındaki bölgesinde elektron yoğunluğunun arttığı bölge kısmen negatifleşirken, elektron yoğunluğunun azaldığı bölge ise kısmen pozitifleşir ve elektron yoğunluğu azalırken, diğer tarafında artar. Böylelikle bir indüklenmiş dipol oluşur!

**İndüklenmiş dipole apolar bir kimyasal tür olan ksenon atomu verilebilir. Ksenon atomu pozitif yüklü bir iyona yaklaştırıldığında ksenon atomunun elektron bulutu küresellikten sapar. İyonun ksenon atomunun elektronlarını çekmesi nedeniyle ksenonun iyon tarafındaki bölgesinde elektron yoğunluğu artarken diğer tarafında azalır. Elektron yoğunluğundaki bu değişim sonucunda ksenon atomunda indüklenmiş bir dipol oluşur!

İlgili sorular

1 cevap 47 gösterim
1 cevap 324 gösterim
2 cevap 1,561 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...