Peygamber Efendimize ilk inen ayetler hakkında bilgi verir misiniz?

510 gösterim
27 Şubat 2012 misafir sordu
4 Şubat 2013 nötrino düzenledi
Peygamber Efendimize (s.a.v.) ilk inen ayetler hakkında bilgi verir misiniz?

2 Cevap

0 oy
16 Kasım 2012 My sassy girl cevapladı
Peygamberimize(s.a.v) ilk vahiy, 610 yılında Hira mağarasında peygamber Hz. Muhammed'e (S.A.V.), inzivada bulunduğu bir sırada gelmiştir.İndirilen ilk ayetler ise; Alak suresinin,"Yaratan Rabbinin adıyla oku" emriyle başlayan ilk beş ayetidir.
0 oy
16 Kasım 2012 My sassy girl cevapladı
Alak suresi (Arapça: سورة العلق) Kur'an-ı Kerim'in 96. suresi.

19 ayetten oluşmaktadır. Mekke'de inmiştir. İslam peygamberine ilk inen ayetler bu surenin ilk ayetleridir. Ünlü, 'Yaradan Rabbi'nin adıyla oku' cümlesi bu surenin ilk ayetidir.(İlk beş ayetin manası şöyle olmalıdır. 1.'Yaratan Rabbinin adını oku'.-Söyle. 2.O, insanı bir alak'tan yarattı. 3.Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir; 4.Ki O, kalemle (yazmayı) öğretendir. 5.İnsana bilmediğini öğretti....A.Karakuş)

Eski tefsirlerde “alak” sözcüğünün karşılığı, kelimenin sözlük anlamlarının dışında “kan pıhtısı” olarak yer alıyordu. Bunun nedeni; ya ilk Yunan hekimi Hipokrat ve takipçilerinin etkisi, ya da düşük yapan bir kadında, düşük halindeki ceninin, rahim kanıyla karışık görüntüsünün kabaca izlenimiydi. “Alak” sözcüğü; “asılı olmak, birleşmek, bitişmek, cezp etmek, gönülden sevgi ve aşk” anlamlarına gelmektedir. İnsanın yaratılışındaki “alak” evresi, “nutfe” evresinden sonradır. Nutfe/ spermatozoid tarafından döllenen yumurta, rahime yapışır. Böylece embriyon, rahim üzerinde bir kök oluşturarak rahime çengelle asılmış bir görünüm arz eder ve o kök ile beslenir. Rahime asılı bu döllenmiş yumurta adeta bir parazit pozisyonunu andırır. Başka bir ifadeyle aslında bu “lârva” yani embriyon kurtçuğu, parazitin bizzat kendisidir. Cenin hamilelik süresince bir parazit olarak anneden beslenir. (Geniş bilgi modern biyoloji ve embriyoloji kitaplarından elde edilebilir.)

Ayetlerin Meali :
1, 2 - Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir alaktan (aşılanmış yumurtadan) yarattı.
3, 4, 5 - Oku! İnsana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabbin, en büyük kerem sahibidir.
6, 7, 8 - Gerçek şu ki, insan kendini kendine yeterli görerek azar. Kuşkusuz dönüş Rabbinedir.
9, 10 - Namaz kılarken bir kulu (Peygamber'i namazdan) menedeni gördün mü?
11, 12 - Ne dersin? o (Peygamber) doğru yolda ise yahut takvayı emrediyorsa!
13 - Ne dersin o (meneden, Peygamber'i) yalanlıyor ve doğru yoldan yüz çeviriyorsa!
14 - (Bu adam) Allah'ın, (yaptıklarını) gördüğünü bilmez mi!
15, 16, 17, 18, 19 - Hayır, hayır! Eğer vazgeçmezse, derhal onu alnından, o yalancı, günahkar alnından yakalarız (cehenneme atarız.) O, hemen gidip meclisini (kendi taraftarlarını ) çağırsın. Biz de zebanileri çağıracağız. Hayır! Ona uyma! Allah'a secde et ve (yalnızca O'na) yaklaş!

İlgili sorular

3 cevap 7,041 gösterim
1 cevap 492 gösterim
15 Nisan 2012 misafir sordu
1 cevap 80 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...