Mineral çeşitlerinin canlılar için önemi nedir?

52 gösterim
27 Eylül 2014 misafir sordu

1 cevap

0 oy
11 Kasım 2014 dewran baba cevapladı
Mineraller doğrudan vücudumuzun üretemediği dışarıdan doğrudan alamadığımız başka besinler yardımı ile ihtiyacımızı giderdiği maddelerdir. Şimdi canlılar için her bir mineral için önemini açıklayacağım:

Sodyum: Vücut hücrelerindeki suyun düzenlenmesi, kalp ritmi, sinirlerin uyarılması ve kasların kasılması için önemlidir. Eksikliğinde halsizlik, kas krampları, güçsüzlük görülür.

Kalsiyum: Dişlerimiz ve kemiklerimizin güçlenmesi için önemlidir. Sinire gelen uyarıların taşınmasında görev alır. Kaslarımızın kaslmasını destekler. Günlük 1000 – 1500 mg kalsiyum ihtiyacımız bulunmaktadır. Eksikliğinde kemik erimesi, kaslarda güçsüzlük, sinirlilik, saç ve dişlerde değişiklikler görülür.

Potasyum: Vücudumuzdaki suyun kontrolü, sinirlerin ve kasların kasılmasının uyarılması, tansiyon düşürülmesi, kalp ritmi’nde öenmli rol oynar. Eksikliğinde Kalpde ritimsizlik, kabızlık, tansiyon düşmesi ve deri hastalıkları görülür. İnsanın günlük ihtiyacı ise 2-4 g’dır.

Magnezyum: Sinir uyarılarının kaslarımıza iletilmesi, kan pıhtılaşmasını önleme, diş ve kemik üretimi, bağışıklığımızın güçlenmesi, stres anında adrenalin salgılanması gibi görevlerde rol alır. Eksikliğinde; baş dönmesi sersemlik huzursuzluk, kilo kaybı ve kas şikayetleri görülür.

Fosfor: Hücrenin enerjiyi elde etmesinde, diş ve kemik üretiminde, beyin çalışması ve fiziksel dayanıklılıkta rol oynar. Eksikliğinde ise Kas güçsüzlüğü, sinir zayıflığı, kemik şikayetleri artar.

Kükürt: Vücudun zehirlerden temizlenmesi, kan şekeri seviyesinin kontrolü, ve tırnak üretiminde rol oynar. Eksikliğinde derinin kuruması ve çatlaması,saçların dökülmesi, tırnakların kırılması ve sinirlilik durumu meydana gelir.

İlgili sorular

1 cevap 142 gösterim
1 cevap 133 gösterim
11 Nisan 2012 misafir sordu
1 cevap 34 gösterim
1 cevap 18 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...