Zekayı geliştirmek için yapılması gerekenler nelerdir?

110 gösterim
8 Ekim 2014 Oxygen sordu
Gardner’a göre, ” …tüm çocuklar bu zeka türlerine çeşitli düzeylerde sahip olarak doğarlar, bu zeka türlerinden bazılarına daha çok eğilimleri olabilir herkes bu zeka türlerinde sahip oldukları potansiyellerini geliştirebilir. ( Gardner, N. ve Walters, J. M.,1985 )
Her insan sahip olduğu zeka türlerini çeşitli yöntemlerle geliştirebilir.

1. Bedensel – Devin duyusal Zekayı geliştirmek için…Düşünen Adam

    Dramatik bir oyunda görev alın, bir fikir, düşünce veya duyguyla ilgili bir rol yapın.

    Güncel olayları ya da modern buluşları inceleyerek mimiklerle anlatın. (Sessiz film oynamak gibi…)

    Fiziksel etkinlik ve fazla hareket gerektiren, yarışma olmayan bir oyun oynayın. Örneğin, düşündüklerini el-kol hareketleriyle ifade eden bir gurup içindeki insanların isimlerini öğrenin.

    Halk dansı, koşma, yüzme ve yürüme gibi fiziksel aktivitelere katılın.

    Ruh halinizi değiştirmek ya da karşılaştırmak için farklı yollardan yürümeyi deneyin.

    Vücudunuzun bildiklerini ve fonksiyonlarının neler olduğunu daha da iyi anlamak için her gün yaptığınız ve fiziksel güç gerektiren; kar küreme, çim biçme, bulaşık yıkama, aracınızı park etme gibi işlerde dikkatlice kendinizi gözleyin.

2. Sözel – Dilsel Zekayı geliştirmek için…

    Hoşlandığınız bir hikayeyi okuyun ve hikayenin sonunu kendiniz getirin.

    Başkalarının fikirlerini dinleyin ve onlarla bir tartışmaya girin.

    Her gün, yeni ve ilginç bir kelimenin anlamını öğrenin ve onu kullanmaya çalışın.

    Sizi en çok ilgilendiren ve heyecanlandıran bir konuda, bir söylev verin.

    Bir dergiye abone olun ya da günlük olaylarla ilgili izlenimlerinizi bir günlüğe yazın.

3. Görsel/Uzamsal Zekayı geliştirmek için…

    Fikir veya düşüncelerinizi ifade etmek için “estetik araçlar”la (Boya, kil, renkli ve keçeli kalemler gibi…) çalışın. Örneğin, 21. yüzyılın neye benzeyeceği hakkındaki düşüncelerinizi bu araçlarla anlatın.

    Bilerek düş kurun. Örneğin; hayaliniz ideal bir tatil yeri ve oranın olabildiğince görsel detaylarıyla ilgili olmalıdır.

    Hayal gücünüzü artıracak çalışmalar yapın. Kendinizi tarihin farklı bir döneminde hayal edin ya da kahramanınızla hayali bir sohbet yapın.

    Fikir veya düşüncelerinizi başkalarına anlatmak için resim, maket, grafik ya da bir poster yapımı gibi çeşitli tasarım becerilerini kullanın.

4. Matematiksel/Mantıksal Zekayı geliştirmek için…

    Hobinizin 4 ana noktasını belirleyin ve bu ana noktaların her biri altında 4 a!t başlık ve bu alt başlıkların her birinin altında da 4 alt nokta daha oluşturun.
    İki nesneyi kıyaslama ve karşılaştırma yoluyla çözümsel düşünme egzersizleri yapın. Örneğin, bir daktilo ve bilgisayarın kendine özgü 4 özelliğini ve sonra da bu iki nesnenin ortak 4 özelliğini bulun.
    Genelde saçma olduğu düşünülen bazı konularda; gerekçeleri ile ikna edici bir açıklama yapın. Örneğin; futbolu basketbol topuyla oymamanın yararları, vb.
    “Bilimsel yöntem” kullanımı gerektiren bir projede yer alın. Eğer bir aşçı değilseniz yemek yapmaya, tarifin en başından başlayın.

5. Müziksel Ritmik Zekayı geliştirmek için…

    Ruh halinizi düzeltecek farklı türde müzikler dinleyin; örneğin, stresli bir durumda ya da sınav gibi korku yaratan durumlar öncesinde gevşemek için, enstrümantal müzik çalın.
    Duygularınızı anlatmak için duşta bile şarkı söyleyin. Güncel bir melodi kullanın ve ailenizle ilgili basit bir şarkı besteleyin.
    Mırıldanarak, kafanızın içinde değişik titreşimler oluşturun; örneğin, her seferinde ünlü harflerden birini değişik yükseklikte ve kalınlıkta kullanın.
    Doğadan farklı sesler içeren kasetler çalın. (Deniz dalgaları, bir şelale, rüzgar, kar fırtınası ve hayvan sesleri gibi…)
    Kendinize doğanın örüntüsünden ve ritminden ne öğrenebileceğinizi sorun.

6. Kişilerarası Zekayı geliştirmek için…

    Başarıyla tamamlanması gereken bir proje için farklı görevdeki güvenilir insanlarla bir araya gelin (takım aktivitesi ya da komite çalışması gibi…)Bir başkasını derinden ve olduğu gibi dinleme çalışması yapın.
    Konuşan birini dinlerken genellikle “aklı kurcalayan” düşüncelere engel olun ve sadece bir noktaya, “onların ne dediğine dikkat edin.
    Bir kimsenin mimiklerinden, sözsüz ipuçlarından onun ne düşündüğünü tahmin etmeye çalışın ve daha sonra tahmininizin doğruluğunu kontrol edin.
    Herhangi biriyle konuşmadan iletişim kurmak için farklı yollar bulun. Örneğin; yüz ifadeleriyle, vücut şekilleriyle, jestlerle ve seslerle.

7. İçsel Zekayı geliştirmek için…

    Rutin bir aktivite sırasında yoğun dikkat göstermeye çalışın. Bu, olup biten her şeyin farkında olmaktır. Örneğin; düşünceler, duygular, hareket değişiklikleri ve ruhsal durumlar.
    Eğer tarafsız olabiliyorsanız, dışarıdan bir gözlemci gibi duygu, düşünce ruh halinizi izlemeye çalışın.
    Belirsiz durumları, bilinen örneklere uydurmaya çalışın. Örneğin, ‘”kızgınlık durumu”, “şakacılık durumu”, “korku durumu”‘ gibi…
    Problem çözme stratejileri ve çözümsel düşünme süreci gibi durumlardaki çeşitli düşünme stratejilerinde taraflısı olun.
    “Ben kimim?” sorusuna 25 kelimelik ya da daha kısa bir cevap yazın.
    Sizi tatmin edene kadar üzerinde çalışmaya devam edin. Bir hafta süreyle her gün yeniden gözden geçirin ve gerekli olduğunu düşündüğünüz düzeltmeleri yapın.

Kaynak: ? (Bu makalenin kaynağını biliyorsanız ya da bu makale sizinse lütfen bizimle iletişime geçin.)

2 Cevap

0 oy
4 Kasım 2014 Nilsu cevapladı
Belli türdeki televizyon şovlarını izleyin. “Everything Bad is Good for You: How Today’s Popular Culture Is Actually Making Us Smarter” kitabının yazarı Steven Johnson’a göre; tutarlı ancak karışık bir senaryosu olan, ana karakter bakımından zengin ve kurgusunu hemen çözemeyeceğiniz tarzda programlar, zekanızı geliştiriyor. Bir kaç örnek vermek gerekirse; House M.D, 24, Mentalist, Six Feet Under gibi.

Video oyunları oynayın. Oynadığınız tüm oyunlar bu tezi doğrulamayacaktır. Ancak yapılan araştırmaların sonuçları, zeka geliştirme odaklı bilgisayar oyunları oynayan 9-10 yaş çocukların, sınıf içi davranışlarının ve matematik kabiliyetlerinin geliştiği yönünde. Eğer oyun oynamayı seviyorsanız; rakamlar içeren, problem çözme becerisi gerektiren ve hafıza oyunlarını tercih edebilirsiniz.

Müzik dinleyin. Yapılan araştırmalar, müzik dinlemenin hafızayı güçlendirdiği, matematik ve fen bilimlerine olan yeteneği de arttırdığı yönünde. Müzik dinlemek ayrıca, odaklanma kabiliyetini geliştiriyor ve rahatlamanızı sağlıyor. Daha fazla etki için, yabancı dilde müzik dinlemeyi ve şarkıların sözlerini ezberlemeyi deneyebilirsiniz.

Sosyal etkileşim. Discover Magazine’de yayınlanan bir araştırma sonuçlarına göre, sosyal etkileşim sinaptik aktiviteyi arttırarak beynimizi daha etkin kullanmamıza yardımcı oluyor. Etkileşim sonrası uyumak ise, gereksiz sinapsları aradan çıkararak olumlu etkileri olanları güçlendiriyor. Bu araştırma meyve sinekleri üzerinde yapılmış olsa da, sosyal aktivitenin insan beynini geliştirdiğini reddetmemiz mümkün değil.

Motosiklet kullanın. Nintendo’nun oyunları geliştiricisi Ryuta Kawashima; 40-50 yaş arası motosiklet ehliyeti  olan Japon erkekleri üzerinde yaptığı araştırmada; katılımcıları, her güne işe giderken motosiklet kullanan ve kullanmayanlar olarak ikiye ayrılmış. Motor kullananlar, kavrama becerilerinde gelişme göstermelerinin yanı sıra, iş yerinde daha az hata yaptıklarını ve daha mutlu olduklarını da belirtmiş.

Gün boyunca su için. Su içmenin vücut için ne kadar faydalı olduğu ortada. Yakın zamanda yapılan bazı araştırmalar ,  gün boyu su içmenin vücuda olan faydasının yanı sıra; vücudun sıvı dengesini ayarlayarak, oksijen ve besinleri beyne daha etkin şekilde taşıdığını gösteriyor.

Yeterli uyku alın. Her gün yeterli uykuyu almak (bünyeye göre değişmekle beraber ortalama 7-8 saat), beynin gün içerisinde yaşananları işleyerek hafızayı güçlendiriyor ve nöronların daha etkin şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Zekanızı uykuyla güçlendirebilmek için; kendiniz için optimum uyku süresini bulmanız, sağlıklı bir uyku için spor yapmanız ve yatmadan önce kafein ve alkol alımını durdurmanız gerekiyor.

Dizi ve seriler içeren hafıza egzersizleri yapın. Psikolog Susanne Jaeggi tarafından zekayı geliştirmek için geliştirilen bu egzersizleri (dual n-back), birçok oyunda ve çeşitli iPhone uygulamalarında (Brain Workshop, IQ Boost gibi) bulabilirsiniz.

Yabancı dil öğrenin. Birçok araştırma, yabancı dil öğrenmenin genç yaştakiler için önemine odaklanmış olsa da, herhangi bir yaşta yeni bir dil öğrenmek; beynin yeni nöron bağlantıları kurmasını sağlayarak, beyni daha etkin kullanmaya ve zekanın artmasına yardımcı oluyor.

Transandantal meditasyon yapın. Transandantal meditasyon, uygulayıcılarının sesi ve zihni bir araya getirerek huzur ve mutluluk sağlayan mantraları okurken, gözleri kapalı bir şekilde oturması şeklinde uygulanıyor.Araştırmalar, Transandantal meditasyonun lise ve üniversite öğrencilerinin performansını arttırdığını gösteriyor.

Hafızanızı zorlayın. Şehirdeki tüm sokakları ezbere bilmesi gereken taksiciler, bu madde için iyi bir örnek olabilir. Araştırmalar, taksi şoförlerinin, hafıza kullanımı ve zekayı arttırıcı şekilde, normalden daha büyük hipokampüsleri olduğunu göstermiş.

Bulmaca çözün. Düzenli olarak bulmaca çözmek,  zihni açık tutmasının yanı sıra, bunamayı da önlüyor. Eğer yeterince iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, kolay olanlardan başlayıp, gittikçe zorlaştırmayı deneyebilirsiniz.

Satranç oynayın. Satranç oynamayı bilmiyorsanız, öğrenmekle başlayabilirsiniz. Öğrencileri satranç oynamaya teşvik ederek zekalarını ve problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik araştırmaların yanı sıra, yetişkinler için de uygulanabilecek eğlenceli bir yol biliniyor.

Yaşlanmak. Araştırmalar, insan beyninin yaşlanmasıyla, belli süreçlerin zekayı geliştirecek şekilde ilerlediğini ortaya koymuş. Yaşlı beyinler, daha çok şey öğrenip daha karmaşık süreçlerden geçtikleri için; beynin iki lobu, birbiriyle daha etkili şekilde çalışmaya başlıyor. Sonuç, 40’larına gelimiş kişilerin beyinleri en yüksek etkinlikle çalışarak, saha bilge ve zeki olmalarına yardımcı oluyor.

Neler yemelisiniz?

Dengeli ve düzenli beslenme, vücut sağlığımız için olduğu kadar, beynimiz için gerekli. Aşağıda listelenen besinler ise, beyin fonksiyonlarını korumada ve zekayı arttırmada daha etkili.

B Vitamini. B vitamini, hafızayı güçlendiriyor ve modu yükseltiyor. Araştırma sonuçları, B vitamini eksikliğinin yetişkinlerde zihinsel faaliyetlerin düştüğünü gösteriyor. Muz, hindi, balık, fasulye, mercimek ve patates gibi B vitamini bakımından zengin besinleri diyetinize eklemenizde fayda var.

E Vitamini. E vitamini, antioksidan olarak çalıştığı için beyin sağlığınızı korumanıza yardımcı oluyor. Ayrıca depresyon düşürücü ve Alzheimer’ı yavaşlatıcı etkisi olan E vitaminini, fındık, lifli yeşil bitkiler, kivi ve mangoda bulabilirsiniz.

Kahvaltı. Kahvaltı günün en sağlıklı öğünü olarak bilinir. Yakın zamanda yapılan araştırmalarla, beyin için de en etkili öğün olduğu kanıtlanmış. Her gün kahvaltı etmek, odaklanma becerisini, hafızayı, yaratıcılığı ve genel performansı arttırıyor.

Balık yağı. Araştırmalar omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağının, beynin çalışmasına en etkili şekilde yardımcı olan yağ olduğunu gösteriyor.

Yapay renklendirici ve tatlardan uzak durmak. New York’ta bir milyon öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, yapay tatlandırıcı ve renkler içermeyen besinler tüketen öğrencilerin, IQ ortalamalarının, diğerlerinin %14 kadar üstünde olduğunu göstermiş. Doğal besinler tüketmek, sadece vücudunuz değil, beyniniz için de etkili.

Avokado. Avokado iyi yağlar olarak bilinen tekli doymamış yağlar içerdiğinden, kan dolaşımını arttırıyor. Artan kan dolaşımı etkisiyle beyni güçlendiren avokado, aynı zamanda kan basıncının dengelenmesini sağlayarak bilişsel yetenekleri de geliştiriyor.

Saf yeşil çay. Parlak yeşil renkteki, yeşil  çay tozu olan “matcha”, zihnin açık kalmasını sağlıyor ve odaklanma becerisini arttırıyor. Sağlıklı olması da cabası.

Antioksidanlar. Antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketmek vücuttaki serbest radikallerle savaşarak; odaklanma becerinizi, problem çözme kabiliyetinizi ve hafızanızı güçlendiriyor. Kırmızı renkli meyveler ve enginar, antioksidan içeren lezzetli besinlerden.

Ginkgo Biloba. Antik çağlarda kullanılan bu bitki, beyne kan akışını arttırarak, bunamayı geriletiyor, kısa süreli belleği güçlendiriyor ve odaklanma kabiliyetini arttırıyor.

Et ve balık. Et ve balık tüketimi, vücudunuzun ihtiyacı olan kreatini sağlayarak, hafızayı ve zekayı güçlendiriyor. Kreatin alan sporcuların ve öğrencilerin, fiziksel ve zihinsel faaliyetlerde daha etkili oldukları kanıtlanmış olsa da; takviyeler yerine et ve balık tüketerek doğal yollarla almak daha etkili.

Ginseng. Doğu ülkelerinde zihinsel uyarıcı olarak kullanılan ginseng, Baylor College’da yapılan bir araştırmaya göre, beyni de koruyor. Aynı zamanda Huntington’s ve Parkinson gibi hastalıkların etkisini arttıran toksinlerle de savaşıyor.
0 oy
5 Kasım 2014 misafir cevapladı
şiijşgbhbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbjjjjjjjjjjjjjjjjjjlllllllllllllllllllllllllhln

İlgili sorular

2 cevap 153 gösterim
1 cevap 21 gösterim
1 cevap 16 gösterim
9 Nisan 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...