Bacaklardaki kemikler hangileridir?

70 gösterim
9 Ekim 2014 aleyna ferhat sordu

2 Cevap

0 oy
10 Ekim 2014 mehmet kıvanç cevapladı
bacak kemikleri kol kemikler uzun kemikledir kısa kemikler işse elbileyi krmikleri en kısa kemik ise kulaımızda bulunur   kısa kemiklerimiz el nileyi kemiklerimiz parmaklarımız olarak adlandırıl
0 oy
14 Ekim 2014 starprenses cevapladı
BACAK KEMİKLERİ (Biy)
Vücudumuzu taşıyan ve hareketini sağlayan bacaklarımızın kemikleri iskelet sistemimizin diğer kemiklerinden daha kaim ve kuvvetlidirler.

Bacağımızın üst kısmında vücudumuzun en uzun ve sağlam kemiği olan Uyluk kemiği yer alır. Yukarı kısmındaki büyük ve yuvarlak eklem-başı ile kalça kemerine eklenir. Kısa olan boyun kısmı aşağıya doğru ge*nişlemiş ortasi derin girintili olarak sonlanır.

Uyruk kemiğinin hemen altında ona eklemlenmiş iri, yassıca olan dizkapağı kemiği yeralır.

Bacağın alt kısmında yer alan iki kemikse baldır ve kayal kemikleridir. Kaval kemiği dizden topuğa kadar uzanır. Baldır kemiğinden daha kalın ve sağlam olup vücudun tüm ağırlığı bu kemikten geçer. Kaval kemiğinin alt ucu genişlemiş ve derin olmayan bir eklem çukuru meydana gelmiştir. Buraya ayak bileğinin birinci kemiği eklemlenir. Baldır kemiği kavalın dış tarafında uzanan ona nazaran ince uzun bir kemiktir. Yukarı ucu diz eklemine kadar varmaz. Bu kemiklerin aşağıda bittikleri yerde vücudumuzun bütün ağırlığını taşıyan ayaklar yer alır.

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...