Hangi akrepler zehirlidir?

110 gösterim

2 Cevap

0 oy
24 Kasım 2014 yardımcı cevapladı
Dünyanın En Zehirli Akrebi Bakın Hangi İlimizden Çıktı?
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Cemşit Karakurt ve Gülendam Koçak tarafından hazırlanan 'Akrep Sokmasına Bağlı Toksik Miyokardit' adlı araştırma dünyanın en zehirli akrep Türünün Türkiye'de e yaşadığını ortaya koydu.
Akrep, 2009 yılında yapılan araştırmalara göre, dünyada 1753 türe sahiptir. Türkiye de ise 23 türü mevcuttur. Bütün türleri zehirli olan akreplerin, Türkiye’deki bölgesel dağılımını inceleyelim.

Leiurus abdullahbayrami (Sarı Akrep):

Türkiye de en fazla Güneydoğu Anadolu’nun batısında rastlanılan sarı renkteki akrep, tıbbi tedavi gerektiren, son derece zehirli ve ölümcül bir türdür. 2009 yılından önce, Leiurus guinguestriatus türünde incelenmekteydi. Sarıakrebe yoğun olarak, Kilis, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mardin ve Şanlıurfa da rastlanır. Ortalama 10 cm. uzunluğunda olan sarı akrep, kuyruğunun 5. segmenti siyah, vücut rengi sarıdır.

Androctonus crassicauda (Kara Akrep):

Yoğun olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu da görülen kara akrep, kalın kuyruklu, 8 cm. uzunluğunda, siyah veya kahverenginde olur. Akrep ölümlerinin %50’sine sahip olan kara akrep, Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Malatya, Adana ve Mersin illerinde yoğun olarak görülür. Evlere yakın yaşam eğiliminde olan kara akrep son derece zehirli ve ölümcüldür.

Hottentotta saulcyi (Mardin Akrebi):

En yoğun görülen iller, Mardin, Batman, Şırnak ve Hakkari’dir. İnsanlara yakın yerlerde yaşamayı tercih eden Mardin akrebi, ortalama 13 cm. uzunlukta, kuyruğunun 5. ve 6. segmenti siyah renkte olup, vücudu sarı renktedir. Mardin akrebi de tehlikeli zehre sahiptir.

Mesobuthus gibbosus (Anadolu Sarı Akrebi):

Anadolu sarıakrebinin yoğun olarak görüldüğü bölgeler, Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Trakya’dır. Zehrinin etkisi 24 saat kadar süren Anadolu sarıakrebi, evlere yakın alanlarda yaşama eğiliminde olup, sokmasında, kusma, sancı ve yüksek ateş görülür.

Mesobuthus eupeus (Doğu Sarı Akrebi):

Yoğun olarak, Diyarbakır, Adıyaman ve Kilis illerinde görülen Doğu sarıakrebi, 24 saat etkisini sürdüren zehre sahiptir. Doğu sarıakrebi soktuğunda, sancı, kusma ve yüksek ateş görülür.

Compssobuthus matthiesseni (Uzun Kuyruklu Akrep):

Küçük boyda akrepler olup, boyları 37-44 mm. arasında değişmektedir. Uzun kuyruklu akrep, açık sarı renkte olup, uzun kuyruğa sahiptir. Yoğun olarak, Diyarbakır, Adıyaman ve Kilis illerinde görülür. Açık alanda taşların altında yaşarlar.

Scorpio maurus (Kalın Kıskaçlı Akrep):

Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Iğdır da yoğun olarak görülen kalın kıskaçlı akrep, adından da anlaşılacağı gibi kalın kıskaca sahiptir. Kalın kıskaçlı akrep, 60-80 mm. büyüklüğünde, sarı ve koyu kırmızı kahverenginde olup, açık alanlarda, yerleşim bölgelerinde, kuru orman içlerinde yaşar, mecburi kazıcı oldukları için bina içlerine fazla girmezler.

 

Türkiye de bu akrep türlerinin yanı sıra, Iurus asiaticus, Iurus kadleci, Iurus kinzelbachi, Iurus kraepelini, Calchas nordmanni, Calchas birulai, Calchas gruberi gibi akrep türleri de mevcuttur. Sıcak havalarda ve geceleri sokmaya daha eğilimli olan akreplerden kurtulmak için ilaçlama şirketimizden istediğiniz gün ve saatte, garantili ve güvenli olarak, ekonomik fiyatlarla akrep ilaçlama uygulaması yaptırabilirsiniz.
0 oy
9 Aralık 2014 OttomanKingTR cevapladı
Sari akrep

İlgili bir soru bulunamadı

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
13 Çevrimiçi
0 Üye ve 13 Ziyaretçi

10,770 soru

20,126 cevap

0 yorum

2,874 üye

...