Genetik mühendisliğinin tıp ve endüstrideki uygulama alanları nelerdir?

493 gösterim
16 Kasım 2014 misafir sordu

1 cevap

0 oy
24 Nisan 2015 zuhal469 cevapladı
TIP ALANINDA KULLANIMI
KLONLAMA
:
Bir canlının sahip oldugu hücrelerinin genetik anlamda kopyalanmasıdır. Klonlamada DNA’nın belirli bir bölümünün kopyasını oluşturmak için çalışmalar yapılır.
:
Canlılarda görülen kalıtsal hastalıların iyileştirilmesi için geliştirilen yöntemlere denir. Gen tedavisinde, hatalı olan genler gen aktarımı ile saglıklı genler ile değiştirilmesi hedeflenmektedir. Gen tedavisi günümüzdeki yeni çalışmalardan oldugundan dolayı gelişmeler beklenmektedir.
TIP ALANINDA KULLANIMI
Türlerin Islah Edilmesi
:
Verimli olmayan canlıların ( bitki veya hayvan ) verimlerini arttırmak için türler üzerinde yapılan çalışmalara denir. Aşılama yöntemi ıslaha yardımcı olabilir.
TIP ALANINDA KULLANIMI
Genetigi Degiştirilmiş Organizmalar
:
Canlının sahip oldugu DNA
molekülleri canlı dışında yani laboratuar ortamında yeni bir tür oluşturmak için bir molekül içinde bir araya getirilir. Bu DNA canlıya aktarıldığında canlıda farklı özelliklerin ortaya çıkmasına neden olur.
GENETIK MUHENDISLIGININ TIPA OLAN YARARLARI
Beyin Tümörüne Karşı Gen Terapisi
:
Gen terapisinde amaç “suicide gene” olarak adlandırılan genleri kullanarak tümör hücrelerini öldürmektir.Bu tür genleri taşıyan tümör hücreleri şeklini bir hücre zehiri ilacına dönüştürerek bu tümörleri öldürür.
Günlük hayatımızın bir parçası olan bazı endüstriyel ürünlerin yapısında enzimler bulunmaktadır. Bazıları sentetik olarak da üretilen enzimlerin biyoteknolojik yöntemlerle mikro-organizmalar tarafından daha hızlı ve ekonomik üretimi sağlanmaktadır.
Endüstri Alanındaki Uygulamaları
ENDÜSTRI ALANINDAKI UYGULAMALARI
Biyoteknolojik uygulamalar J.Watson-F.Crick adlı araştırmacıların DNA mole-külünün yapısını belirlemeleriyle hayata geçmiştir. Bu sayede grip, tetanos, kuduz aşılar yanında istenilen özellikte bitkiler ve yararlı mikroorganizmalar üretilebilmektedir.
ENDÜSTRI ALANINDAKI UYGULAMALARI
Biyoteknolojik yöntemlerle hayvan hastalıklarına etkili aşılar yapılması kullandığı yemlerden daha çok faydalanabilen verimli ve kısa sürede gelişen hayvan ırkları geliştirilmiştir.

İlgili sorular

...