Sualtı sporu nedir, kısaca bilgi verir misiniz?

29 gösterim
26 Kasım 2014 gulzina sordu

1 cevap

0 oy
7 Aralık 2014 Niel'in Dudaklari cevapladı
Sualtı sporları
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tarih
Sualtı hokeyi 1950'lerde ortaya çıkarken, onu 20 yıl sonra sualtı ragbisi ve sualtı futbolu izlemiştir. 2006 Sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası'na 17 ülke katılmıştır. İlk Sualtı Ragbi Dünya Şampiyonası, 1980'de Almanya'da düzenlenmiştir.

Yönetim
Turnuvalar, 1959'da kurulan Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu (CMAS) tarafından düzenlenir.

Sualtı hokeyi
12 kişilik kadrodan seçilen 6 kişilik iki takımla oynanır. Oyunlar 15 dakikalık iki devre ve 3 dakikalık devre arasıyla 33 dakikada oynanır. Oyunun amacı daha fazla gol atmaktır. Goller 3 metreye 25 cm olan kalelere, pakın beyaz veya siyah sopalarla atılması ile sağlanır. Oyuncular sıra ile su altına dalarlar ve eğer eşitlik bozulmazsa maç 5 dakika uzatmaya gider. Eğer beraberlik bozulmazsa ilk gol atan kazanır.

Sualtı ragbisi
Genellikle oval değil ama yuvarlak bir topla oynanır. 6 kişilik bu oyunda kadınlar ve erkekler beraber mücadele ederler ve topa sahip olan oyuncuya müdahale serbesttir. Müdahele edilen oyuncu topu bırakmalıdır. Kaleler havuzun iki yanında yer alan 40 cm çapındaki sepetlerdir. Top su yüzeyine çıkarsa faul çalınır.

Sualtı futbolu
5 kişilik takımların oynadığı bu sporda, adında geçtiği gibi ayaklar değil ama eller kullanılır. Amaç kum dolu topu karşı kaleye atmaktır. Top kaleye götürüldükten sonra, bir süre daha golü atan oyuncunun hakimiyetinde kalmalıdır. Oyunlar onar dakikalık iki devrede oynanır ve beraberlik haliinde maç uzar.

Kilit bilgiler
Yüzüş kıyafeti, maske, ve şnorkel kullanılır, ağırlık kemeri ve dalgıç kıyafetine izin yoktur.
İlk Sualtı Ragbi Dünya Şampiyonası bu sporun doğduğu yer olan Almanya, Müllheim'de 1980 yılında yapıldı.

İlgili sorular

2 cevap 92 gösterim
1 cevap 74 gösterim
3 cevap 99 gösterim
1 cevap 88 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...