Matbaanın insanlık tarihinde oynadığı roller nelerdir?

252 gösterim

2 Cevap

0 oy
19 Şubat 2015 _EKSELANS_ cevapladı
 
En İyi Cevap
Matbaanın insanlık tarihinde oynadığı rol

– Uygarlık tarihinde matbaanın çok önemli bir yeri vardır. Çok eski zamanlardan bilinmesine rağmen, Avrupalılar doğudan aldıkları matbbayı kullanrak çığır açmışlar ve kültürel yaşmda çok yenilik yapmışlardır.

– Matbaa ile insanların fikir ve düşüncelerini hızlı ve kolay yayılmasını sağlamıştır. Bu durum fikir ve düşüncelerin daha geniş insan topluluklarına ulaşmasını ve fikirlerin özgürleşmesini sağlamıştır.

– Matbaa ile birlikte söylentiye dayalı kültürü zayıflatmış, beyin okuyarak daha iyi algıladığı için söylenti değilde kesin bilginin gelişmesini sağlamıştır.

– Modern insan doğmuş, insan kendi başına bilgiye ulaşabilen ve yorum yapabilen bir varlık olmuş ve kültürel değişim yaşanmıştır.

– Matbaa ile bilgi, kolay, ucuz ve hızlı yayılım göstermiştir. El yazması kitaplar çok pahalıydı ve geniş halk kitlelerine ulaşılamıyordu. Zengin zümrenin imtiyazında idi. Matbaa ile yoksullar da kitapla tanışmıştır. Fikirlerin halk arasında yayılması ile krallara ve kiliseye karşı bakışta değişmiştir.
0 oy
19 Şubat 2015 _EKSELANS_ cevapladı
Matbaa

Günümüzde gazete dergi gibi birçok yayına ulaşmamızı sağlayan matbaanın ilk adımı 8. yüzyılda atılmıştır. Johann Gutenberg tarafından icat edildiği bilinen matbaa, aslında ilk olarak Japonya’da 7. yüzyılda kullanılmıştır. Matbaanın icat edildiği dönemlerde, harfler tek tek dönerek, baskı şeklinde uygulanmıştır. İlerleyen çağlarda, diğer medeniyetler de matbaanın önemini anlamış ve kullanmaya başlamışlardır. En az yazı kadar önemli olan matbaa, gelişmiş matbaa makineleriyle önemli bir sektör haline gelerek günümüzde faaliyet göstermektedir.

İlgili sorular

6 cevap 163 gösterim
1 cevap 66 gösterim
3 Aralık 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...