Zeytinyağı fabrikaları hangi bölgelerimizdedir, sebebi nedir?

78 gösterim

1 cevap

0 oy
23 Şubat 2015 _EKSELANS_ cevapladı
 
En İyi Cevap
Zeytinyağı fabrikası hangi bölgededir, zeytinyağı fabrikası hangi bölgemizde bulunmaktadır konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Ülkemizde yedi bölge vardır. Her bölgemizde iklim ve yer şekillerine uyumlu olan tarım ürünleri yetiştirilmektedir ve ham maddeye yakın olan yerlerde bu tarım ürünlerinin işlenebileceği fabrikalar kurulmaktadır.

Peki ülkemizde zeytinyağı fabrikası hangi bölgede ya da hangi bölgelerde bulunmaktadır?

Aslında bu sorunun cevabını vermek o kadar da zor değildir. Zeytinyağı hepimizin de bildiği gibi zeytinden yapılmaktadır. Zeytin, en fazla Ege bölgesinde, Marmara bölgesinde ve Trakya bölgesinde yetiştirilmektedir. Bunun nedeni bu bölgelerin iklim özelliği zeytin yetiştiriciliğine uygun olan bölgelerimiz olmasıdır.

Ülkemizde kurulan fabrikalar maliyeti uygun hale getirebilmek, ham maddeyi en ucuz şekilde taşıyabilmek amaçları nedenleriyle ham maddeye yakın yerlerde kurulmuştur ve kurulmaya devam etmektedir.Ülkemizdeki zeytinyağı fabrikaları da bu nedenler Ege bölgesi, Marmara bölgesi ve Trakya bölgesinde kuruluştur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi zeytinyağı fabrikalarının bu bölgelerde olmasının nedeni zeytinin bu bölgede yetiştiriliyor olmasıdır.

İlgili sorular

4 cevap 11,808 gösterim
2 cevap 321 gösterim
2 cevap 44 gösterim
9 Şubat 2012 misafir sordu
1 cevap 263 gösterim
25 Aralık 2014 zeynep n .u. sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...