İstiklal Marşı'nın 2. kıtasındaki cümle türleri nelerdir?

83 gösterim
15 Mart 2015 misafir sordu

1 cevap

0 oy
22 Nisan 2015 elanur cevapladı
İstiklal Marşı
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;O benimdir, o benim milletimindir ancak.
Açıklama: yüzen:sıfat-fiil, sönmeden:zarf-fiil, tüten: sıfat-fiil
Çatma, kurban olayım, çehrene ey nazlı hilal!Kahraman ırkıma bir gül... Ne bu şiddet, bu celal?Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal;Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal.
Açıklama: dökülen:sıfat-fiil, tapan: sıfat-fiil
Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!Kükremiş sel gibiyim: Bendimi çiğner, aşarım;Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım.
Açıklama: İstiklal marşının bu dörtlüğünde herhangi bir fiilimsi (eylemsi bulunmuyor.
Garb'ın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar;Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,''Medeniyet!'' dediğin tek dişi kalmış canavar?
Açıklama: dediğin: sıfat-fiil
Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın;Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.Doğacaktır sana va'dettiği günler Hakk'ın...Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.
Açıklama: va’dettiği: sıfat-fiil
Bastığın yerleri ''toprak!'' diyerek geçme, tanı!Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.
Açıklama: bastığın: sıfat-fiil, yatanı: sıfat fiil (ismi düştüğü için, adlaşmış sıfat olarak kabul edilmektedir.)
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda,Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.
Açıklama: İstiklal marşının bu dörtlüğünde herhangi bir fiilimsi (eylemsi bulunmuyor.

Ruhumun senden İlahi şudur ancak emeli:Değmesin ma'bedimin göğsüne na-mahrem eli;Bu ezanlar -- ki şehadetleri dinin temeli --Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli.
Açıklama: İstiklal marşının bu dörtlüğünde herhangi bir fiilimsi (eylemsi bulunmuyor.

O zaman vecd ile bin secde eder -- varsa -- taşım;Her cerihamda, İlahi, boşanıp kanlı yaşım,Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım!O zaman yükselerek Arş'a değer, belki, başım.
Açıklama: boşanıp: zarf-fiil, yükselerek: zarf-fiil
Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal.
Açıklama: dökülen: sıfat-fiil, yaşamış: sıfat-fiil, tapan: sıfat-fiil

İlgili sorular

1 cevap 663 gösterim
3 cevap 131 gösterim
1 cevap 50 gösterim
1 cevap 275 gösterim
1 cevap 37 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...