Çocuğun eğitiminde babanın önemi nedir?

108 gösterim
29 Şubat 2012 misafir sordu
6 Mart 2012 düzenledi
arkadaşlar lüütfen münazara çalışması yapıcaz yardım edin kazanmam için şimdiden teşekküürler ama çok iç açıcı olması lazım

3 Cevap

0 oy
29 Şubat 2012 misafir cevapladı
Psik. Dan. Şenol YİĞİT / Aktüel Psikoloji

 

Ailede, çocuğun eğitimi ve bakımı görevinden genellikle anneler sorumlu tutulmakta. çocuğun eğitimi ve çocukla iletişimde annenin önemi o kadar çok vurgulanmakta ki, baba çocukla iletişimde ve çocuğun eğitiminde çoğu zaman unutulmakta veya arka planda kalmaktadır.

Baba, çocuğunun öğretmenine ‘hocam bizim çocuğun dersleri ile annesi ilgilenmekte, annesi ile görüşseniz daha faydalı olur!” baba, anneye “Hanım, çocuğa söyle eve geç gelmesin!” “Çok para harcıyor, konuş çocukla! ”doğal bir karşılık olarak da çocuk annesine “Anne! Babama söylesene bana biraz para versin” “Babamdan izin alır mısın? Akşam arkadaşlarda kalacağım!” şeklindeki konuşmalar baba-evlat arasında muhtemel iletişimi bile anneye yüklemektedir. Baba - evlat arasında bu iletişimsizlik anneyi arabulucu konuma getirmektedir. Ebeveyn kendi üzerine düşen vazifeleri birbirine karıştırması ve yerine getirmemesi, aile içi iletişime büyük zararlar verecektir.
Çocuğun hayatında annenin ve babanın rolü farklıdır. Hiçbir anne, bir babanın ve hiçbir baba bir annenin rolünü taşıyabilecek güçte değildir. Her anne ve her baba sınırı içinde çocuğun benlik algısını ve özgüvenini oluşturmasına destek verir.

Mesela sorumluluklardan biri babanın maddi olarak evine ve çocuğuna bakmasıdır. Ev işlerini yapması, çocuğunun fiziki ihtiyaçlarını karşılaması da annenin sorumluluklarındandır. Paylaşılabilen bu gibi sorumlulukların yanında paylaşılamayan, paylaşılmaması gereken sorumluluklar da vardır. Çocuğuna sevgi ve şefkat göstermek, onunla oynamak, onun günlük ihtiyaçlarını karşılamak gibi sorumluluklar paylaşılmamalıdır.

Bir baba, evladının hayatında nasıl bir figür oluşturuyor? Yalnızca korkulan, hep kural koyan,eve geldiğinde yaptıklarından dolayı kendisini hesaba çeken bir baba mı?
Sıkıntılarının paylaşacak, sorularını rahatça sorabilecek, kendisine desteğini-yardımını esirgemeyen, kurallarında tutarlı olan,ilgi ve sevgisini esirgemeyen bir baba mı?

İyi bir baba özdeşim modeli çocuğun;
· Cinsel kimlik kazanımı
· Okul başarısı artışı
· Zekâ gelişimi
· Disiplin anlayışının gelişimi
· Özgüven oluşumu
· Sosyalleşme
· Liderlik yapısının gelişimi
· Arkadaş ilişkilerinde uyum… gibi sayısız önem taşıyan özellikleri kazanmasını sağlar.

Babaların çocukları ile daha iyi bir iletişim kurması için önerliler;

· Çocuğunuzla iletişim kurmak için onun büyümesini beklemeyin. Çocuğunuzun doğumu ile birlikte onu ilk kucağınıza altığınızdan itibaren çocuğunuzla iletişim başlamıştır.
· Çocukların gelişim dönemleri özelliklerini bilmeniz çocuğunuzla iletişiminiz kolaylaştıracaktır.
· Çocuğunuzu aktif dinleyin.
· Çocuklarınıza verdiğiniz sözleri tutmaya çalışın, tutamayacağınız sözleri vermeyin.
· Söyledikleriniz ile davranışlarınız arasında tutarlılık olmasına dikkat ediniz.
· Çocuğunuzu her koşulda sevdiğinizi ona hissettirin.
· Baba yoksunluğunun çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri biliniyor. Özellikle de babasının yetersiz ilgisine ve ihmaline maruz kalan çocukların kişilik gelişimlerinin bir yönüyle yetersiz kalabileceği ihtimali unutulmamalı.
· Baba - annenin ortak sorumluluk almaları, tutarlı hareket etmeleri çocuğun kişilik gelişimini olumlu yönde etkilediği unutulmamalı.
· İş yoğunluğu nedeni ile Çocuğu ile geçirdiği vaktin uzunluğunu artıramayan babalar, daha çok çocukları ile geçireceği vaktin niteliğini artırarak çocuğun bu konudaki ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilirler.
· Çocuğunuz üzerinde korkuya dayalı bir disiplin uygulamayın. Tam tersi olarak tamamen disiplinsiz, kuralsız ve kontrolsüz bir disiplinin de çocuk üzerindeki olumsuz etki bırakmaktadır.
0 oy
22 Ağustos 2016 dekoratör mimar selen cevapladı
Stone Panel, taş kaplama , taş duvar kaplama, tuğla paneller, tuğla görünümlü paneller, ahşap görünümlü paneller, brüt beton paneller, brüt beton görünümlü paneller, dekoratif taş paneller, kültür tuğlası, duvar panelleri, taş duvar kaplama, dekoratif tuğla duvar, taş duvar , bahçe taş duvar, dış cephe taş kaplama, bahçe duvar taş kaplama, taş paneller, iç cephe taş kaplama, dış cephe kaplama, antik tuğla, osmalı tuğla, istanbul tuğla, taş uygulama, duvar kaplama, duvar dekorasyon, üç boyutlu dekoratif duvar kaplaması ile siz müşterilerimizin, talepleri doğrultusunda her türlü proje ve tasarım çözümleri ile hizmetinizdeyiz.
Firmamız toptan ve perakende satış yapmakta olup, projelerinizi uygulama bazında veya anahtar teslim olarak gerçekleştirilmektedir. Tecrübeli ustalarımız ve ekiplerimiz ile hizmetiniz’deyiz..
0 oy
1 Aralık 2016 M.Emin ARATMAN ERZURUM AZİZİYE EROL GÜNG cevapladı
1 Aralık 2016 düzenledi
Baba çocuğun eğitiminde çok katkı sağlar . okul ihtiyacı vb şeyler bu gibi ihtiyaçlar babamızın cebinden çıkar .Babamız çalışmak zorunda kalır elinden gelen her şeyi ardına koyar.       SON...

İlgili sorular

3 cevap 103 gösterim
0 cevap 125 gösterim
23 Mart 2012 misafir sordu
3 cevap 118 gösterim
29 Haziran 2013 _Ceyda_ sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...