Iguassu Çavlanları hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

93 gösterim
25 Mayıs 2015 lütfennn sordu
Iguassu Çavlanları nerededir, nasıl oluşmuştur, detaylı bilgi verir misiniz?

1 cevap

0 oy
15 Ekim 2015 Yavuz195 cevapladı
İguaçu Güney Amerika Yerlileri'nden Guaraniler'in dilinde "büyük su" anlamına gelen bir sözcükten türetilmiştir. İguaçu Çağlayanı Güney Amerika'da, ArjantinBrezilya sınırında, İguaçu Irmağı üzerinde yer alır. Brezilya topraklarından doğan İguaçu Irmağı batıya doğru kıvrımlı bir çığır izleyerek BrezilyaArjantin sınırını oluşturduktan sonra Parana Irmağı ile birleşir. At nalı biçimindeki çağlayan 4 km genişliğinde, 82 metre yüksekliğinde bir uçurumdan dökülür. Genişliği Kuzey Amerika'daki Nia
gara Çavlanı'nın dört katıdır (bak. Nİagara Çavlani). Irmağın döküldüğü uçurumun kıyısında bulunan çok sayıda kayalık ve ormanlık ada İguaçu'yu 250 küçük çağlayana ayırır. İguaçu Çağlayanı Güney Amerika'daki en güzel doğal oluşumlardan biridir (bak. ÇaGlayan).
Küçük çağlayanların yarı yolda kaya çıkıntılarına çarparak kırılmaları suların yön değiştirmesine ve havaya doğru püskürmesine neden olur. Güneş ışınları havada su damlacıklarının oluşturduğu serpinti kütlesinden geçerken kırılıp yansıyarak birçok gökkuşağı dizisi yaratır. Çağlayanın eteklerinden 152 metreye kadar yükselen sis tabakası bu olağanüstü görünüme ayrı bir zenginlik katar. Kıyılarda, serpintiyle ıslanmış ağaçların arasında maymunlar, göz alıcı renkleriyle papağanlar ve kelebekler eşsiz bir uyum içinde yaşar. Çağlayanın çevresindeki bitki örtüsü botanikçiler için büyük önem taşır.

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...