'Yurtta barış dünyada barış' sözü ile ilgili kompozisyon örneği verir misiniz?

85 gösterim

2 Cevap

+1 oy
19 Ekim 2015 dezo123 cevapladı
20 Ekim 2015 Yavuz195 seçti
 
En İyi Cevap
Barış, mutluluğun kaynağıdır bence. Barışın kardeşliğin olduğu yerlerde hep gülen yüzlere yer vardır.

Barış aslında bir geleceğin temelinide oluşturur.Bunu şöyle açıklayabiliriz:Eğer geçmi,şte yapılan birçok savaşın sonunda barış antlaşmaları yapılmasaydı, şu an başka ülkelerle çalışıp,kazanıp,büyüyemezdik. Veya şu an hala savaşlar devam etseydi, "Barış" kavramı olmasaydı sokaklara çıkıp hiç korkmadan rahatça gezip, dolaşabilirmiydik?

İşte barış o kadar önemli bir şey ki hayatımızı,geleceğimizi dahi yönlendirebiliyor. Gelecekte biz onlara belki de onlar bize muhtaç olacaklar. Fakat aramızda "kin,nefret,düşmanlık" kavramları oldukları sürece bunun bir önemi yok.

Mutlu olmak istiyorsakdallarımızı,yapraklarımızı barışa,kardeşliğe uzandıralım!
0 oy
4 Temmuz 2016 DENİZ252525 cevapladı
“Yurtta barış, dünyada barış” sözü Atatürk’ün barışa ne kadar önem verdiğini gösteren bir sözüdür. Atatürk, pek çok savaşta bulunmuş olmasına ve bunların sonucunda ülkemizin işgalden kurtulmasına önderlik etmesine rağmen savaşın hiçbir çözüm getirmeyeceğine inandığını bu sözle belirtmiştir.

Bir ülkede ya da dünyada savaş olmasının can kayıplarının aynı sıra ekonomik açıdan ve gelişmişlik açısından pek çok zararı olur. Savaştan çıkan bir milletin diğer milletlerin sahip olduğu teknolojilere sahip olmaması gibi problemleri de yarattığı için Atatürk insanlara her zaman barış içerisinde yaşamalarını öğütlemiştir.

Yurtta ve dünyada barış olması durumunda insanların kendilerini güven içerisinde hissetmeleri, mutlu bir hayat sürmeleri mümkün olacağı gibi aralarındaki anlaşmazlıkları konuşarak çözmeleri sayesinde kayıplarının da daha az olması mümkün olacaktır.

İlgili sorular

2 cevap 121 gösterim
1 cevap 29 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...