Klonlama nedir?

40 gösterim
5 Kasım 2015 misafir sordu

2 Cevap

0 oy
28 Kasım 2015 nötrino cevapladı
 
En İyi Cevap
Moleküler biyoloji alanındaki yöntemlerle bir DNA dizisine eş DNA üretimi, belli bir kaynak hücre temel alınarak ilgili hücreden hücre bölünmesiyle genetik anlamda birbirine benzer nitelikte hücre grubunun oluşturulması 'Klonlama' olarak tanımlanır!
0 oy
6 Kasım 2015 umut akşit cevapladı
klonlama mesela bak sana kısaca söyle anlatacagım Klonlama nedir?
Klonlama, temel olarak, herhangi bir şeyin aynısının kopyalanması anlamına gelmektedir. Klon ise; tek bir bireyden eşeysiz üreme yoluyla üretilmiş, genetik yapısı birbirinin tıpatıp aynı olan canlı topluluğuna karşılık gelen bir biyoloji terimidir ve kısaca "cl." simgesiyle gösterilir. Klonlama, biyolojinin çeşitli dallarında farklı biçimlerde karşımıza çıkabilen bir terimdir.
Genetikte klonlama: DNA'nın belli bir bölümünün, genellikle de bir genin kopyasını oluşturmak için kullanılan yöntemleri kapsayan bir terimdir. Bu yolla oluşturulan DNA parçaları, araştırmalarda kullanılır. Bir canlının DNA'sının onunla eş, yeni bir canlı oluşturmada kullanıldığı yönteme ise genellikle "bedensel hücre çekirdeği aktarımı" denilmektedir.
Biyolojik anlamda klonlama: Tek hücreli canlıların üreme şeklidir (klonal çoğalma). Bunun dışında çok hücreli organizmalarda da belli konularda özelleşmiş hücrelerin bölünerek kendilerini tekrar oluşturmasına da "klonal çoğalma" denir. Buna en iyi örnek insanlardaki bağışıklık sistemi hücreleridir. Belli bir etki karşısında patojeni tanıyan bu hücreler, doğru antikoru üretme kapasitesine sahip hücreleri klonal olarak çoğaltırlar ve hastalıkla savaşır

İlgili sorular

1 cevap 33 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
12 Çevrimiçi
0 Üye ve 12 Ziyaretçi

10,786 soru

20,136 cevap

0 yorum

2,877 üye

...