Fen Bilgisi proje ödevime yardımcı olur musunuz?

34 gösterim
24 Şubat 2016 hentbolcu1 sordu
Sıvıların basıncı her yönde iletilmesinde yararlanılan araçlar nelerdir?

1 cevap

0 oy
25 Şubat 2016 _EKSELANS_ cevapladı

SIVILAR BASINCI NASIL İLETİRLER

DENEY ADI: 

     SIVILAR BASINCI NASIL İLETİRLER 

DENEY AMACI: 

      Sıvıların basıncı nasıl ilettiklerini görme 

DENEYDE KULLANILAN ARAÇ GEREÇLER: 

      Plastik balon

      Su

      Geniş bir kap

      İp

     Toplu iğne 

DENEYİN YAPILIŞI: 

      Plastik balonu su ile doldurarak ağzını sıkıca bağlayınız. Su dolu balonu geniş kabın içine yerleştiriniz. Balon üzerinde farklı noktalarda toplu iğne yardımıyla delikler açınız. Daha sonra balon üzerinde basınç uygulayarak, suyun deliklerden nasıl fışkırdığına dikkat ediniz.  

DENEYİN SONUCU VE YORUMU: 

Sıvıları oluşturan moleküller arasında fazla boşluk bulunmadığından, hacmin basınçla değişimi yok denecek kadar azdır. Çok yüksek basınçlar altında bile hacim değişimi çok azdır. Kapalı kap içindeki bir sıvı, yer çekiminin etkisi ile yan yüzeylere ve alt tabana bir basınç uygular. Ancak yer çekimi düşey olduğu için üst yüzeyine yer çekiminin etkisi ile bir basınç uygulanmaz.

     Sıvıların basınç altında önemli bir hacim azalmasına uğramayışı ve akışkan oluşu, onlarda çok önemli bir davranışa yol açar. Kapalı kaplar içindeki sıvılara her hangi bir yönde basınç uygulanırsa, bu basınç, her yönde ve eşit büyüklükte iletilir.

     Su dolu balona hangi yönde basınç uygulanırsa uygulansın su, uygulanan basıncı her yöne ve eşit olarak iletir. Bu deney bize Paskal Kanununu ispatlar.

      PASKAL KANUNU: “Kapalı kaptaki bir sıvının herhangi bir noktasında birim yüzeye uygulanan bir kuvvet, kabın şekli nasıl olursa olsun, kap iç yüzeyinin her noktasına, aynı büyüklükte ulaşır.” Bu önemli kuralın günlük hayatımızda bir çok uygulaması vardır. Mesala; artezyen kuyularında, dik yamaçta yığılan suyun basıncı, her doğrultuda iletildiği için, vadideki suyun her yüzüne fışkırmasını sağlar.

      Sıvılar kuvvetin yönünü ve büyüklüğünü değiştirebilirler. Sıvıların bu özelliğinden yararlanılarak;

1.Hidrolik frenler  2.Su cendereleri   3.Hidrolik kaldıraçlar  4.Pres ve kriko  5.Sıvılı barometre  6.Manometre vb.  yapılmıştır.

İlgili sorular

1 cevap 342 gösterim
1 cevap 155 gösterim
3 cevap 60 gösterim
10 Ekim 2015 çok acil cevap lütfennnnnn sordu
1 cevap 116 gösterim
1 cevap 104 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...