İnkılap dersinde başarılı olmak için nasıl çalışmalıyım?

165 gösterim
1 Mart 2012 misafir sordu
5 Mart 2012 düzenledi
inkılap dersine nasıl çalışırsam başarılı olurum?

5 Cevap

0 oy
9 Mart 2016 _Yağmur_ cevapladı
11 Mart 2016 _Yağmur_ seçti
 
En İyi Cevap

İnkılap tarihi dersine nasıl çalışılır?

İnkılap Tarihi dersi konularının öğrenilmesi ne kadar kolaysa, bu konuların unutulması da o kadar kolaydır. Yani bu derste, öğrenmekten çok, bilgiyi kalıcı hale getirmek ön planda tutulmalıdır. Tabi bunun için de yapmanız gereken bazı şeyler var:

İnkılap Tarihi Dersine Nasıl Çalışmalıyım?

   Eğer bu dersi sınıfta öğrenmek istiyorsanız, tüm dikkatinizi öğretmene vermelisiniz. Bir yandan öğretmeni dinlerken diğer taraftan da kısa ve anlaşılır notlar tutmalısınız. Derse mümkün olduğunca katılmalı, gerekirse söz hakkı alıp konu hakkında konuşabilmelisiniz. Bu şekilde aktif olmazsanız, bir süre sonra dikkattiniz dağılır ve sıkılmaya başlarsınız. Bu da sizin inkılap tarihi dersini anlamanızı engeller.

   İnkılap Tarihi dersine evde kitaplardan çalışıyorsanız, kesinlikle roman okur gibi okumayın. Böyle bir okuyuş tarzında okuduklarınızı anlarsınız ama anladıklarınızın ömrü uzun olmaz. Konularınızı okurken mutlaka, size önemli gelen kısımların altını çizin ve kısa notlar alın. Gerekirse konuyu çalıştıktan sonra, kitabı tamamen kapatıp konunun özetini çıkarın. Çıkardığınız notları da sık sık tekrar edin. Belli aralıklarla tekrar ettiğiniz konuların artık hafızanıza iyice yerleştiğini görecek, ve İnkılap Tarihi sorularını çok daha iyi çözeceksiniz.

İnkılap Tarihi Çalışırken Kafanızda Canlandırın!

  Konularınızı çalışırken, elinizden geldiğince olayları, durumları veya savaşları kafanızda canlandırmaya çalışın. Kendinizi o savaşın başkumandanı gibi hissedin.  Bunu yaparsanız bu derse çalışmaktan daha büyük bir zevk alabilirsiniz.

Önemli Tarihleri Ezberleyin!

   En büyük faydayı, önemli tarihleri ezberlemekte bulacağınızdan şüpheniz olmasın. Önemli tarihleri kronolojik bir şekilde ezberleyin. Bu şekilde olaylarla ilgili bağlantıları çok daha iyi kuracak ve sınavlarda çok daha fazla soruya doğru cevap bulabileceksiniz.

İnkılap Tarihi İle İlgili Bol Bol Soru Çözün!

   Herhangi bir konuda ne kadar soru çözerseniz eksiklerinizi o oranda tamamlar ve bilgilerinizin kalıcılığını da o oranda sağlarsınız. Tarih sorularını çözmek de sizin için çok güzel bir tekrar olacaktır.
 

0 oy
12 Ağustos 2012 misafir cevapladı
konuları küçük kağıtlara yaz yanında taşı .. arasıra boş zamanlarında göz gezdir .
0 oy
2 Ocak 2013 misafir cevapladı
bence arkadaşımızın dediği gibi konu özetlerini küçük kağıtlara yaz ama bu sefer evinde göz önüne yapıştır gördükçe ezbelersiniz
2.yol ise
yazdığın konuları ezberle ama sakın bi kerde ezberlemeye çalışma kafan çalışır 1 hafta-10 güne böl öle ezberle
mutlaka işe yarar
0 oy
2 Ocak 2013 misafir cevapladı
Öğretmeninle birlikte çalışırsan başarılı olabilirsin.
0 oy
2 Ocak 2013 misafir cevapladı
okuyarak ve okurken önemli yerleri çizip not alarak çalışmalısın.herşeyden önce öğrenme sitilini dikkate almalısın .Dinleyerekse okuduğunu kaydedip okurken dinleyerek,görsel ise çeşitli görsel araştırmalar ile haraketsel ise bedeninle aktive ederek böyle çalışırsan kolay başarılı olursun..:-)
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...