Işık kirliliğinin nedenleri, yaşamımıza ve doğal hayata olumsuz etkileri nedir?

904 gösterim
29 Şubat 2016 merve sordu
1 Mart 2016 kompetankedi düzenledi
ışık kirliliğinin   her yanda bize olumsuz etkileri

1 cevap

0 oy
1 Mart 2016 _Yağmur_ cevapladı
 
En İyi Cevap

Işık kirliliğinin yaşamımıza ve doğal hayata verdiği olumsuz etkiler

Işık kirliliğinin kaynakları

. Yol cadde ve sokak aydınlatmaları
. Park bahçe ve spor alanlarının aydınlatmaları
. Turistik tesislerin binaların dış cephe aydınlatmaları
. Reklam panoları
. Güvenlik amacıyla aydınlatma
. Evlerden binalardan taşan ışıklar.

Kullanılan armatürlerin ve lambaların yanlış seçimi ve yanlış yönlendirilmesi bu aydınlatmalarda ışık tecavüzü göz kamaşması dikine ışık ve aşırı miktarda ışık oluşmasına neden olur. Bu durum konuya yeterince önem verilmemesi ve bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Işık kirliliği boşa giden para demektir

Işığın üretim maliyeti yüksektir. Kamaşma ışık tecavüzü dikine ve aşırı ışık boşa giden enerji demektir. Uluslararası Karanlık Gökyüzü Birliği nin yaptığı bir araştırmaya göre bu şekildeki dış aydınlatmalarda ışığın %30 kadarı boşa gitmektedir. Bu yanlış uygulamaların maliyetinin ABD de yılda 2 milyar dolar olduğu hesaplanmıştır. İngiltere de ise yanlış ışıklandırma yılda 53 milyon sterlin tutarında enerji kaybına neden olmaktadır. Türkiye de bu yönde bir araştırma yapılmamış olsa da ilk değerlendirmeler en az %30 enerji kaybı olduğu yönündedir. Işık kirliliğine karşı önlem almak yaklaşık bir elektrik santralı kurmak anlamına gelmektedir.

Işık kirliliği doğal hayatı da etkiler:

Kötü aydınlatmadan zarar görenler yalnız devlet bütçesi ya da gece gökyüzünü izlemek isteyenler değildir. Örneğin göçmen kuşlar için ışık kirliliği yeni bir tehlikedir: Kuşlar sadece insanlar için değil dünyadaki tüm canlı yaşam için çok yararlıdır. Her yıl milyarlarca haşereyi sineği tüketirler milyarlarca bitki tohumunu yayarlar. Özellikle küçük sineklerle beslenen göçmen kuşlar gece seyahat ederler. Kimi türler milyonlarca kilometre yol kat ederler. Kısmen takım yıldızlardan yön bulurlarken gökdelenler deniz fenerleri gibi yüksek yapılardan yayılan ışıklar onlar için çekici olur. Bunun sonucu kuşlar ya yorulup düşünceye kadar ışık etrafında fır dönerler ya da doğrudan binaya çarparlar. Bu şekilde bir gecede binlerce kuşun öldüğü bilinmektedir.
Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikededir. Deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. Avustralya da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte beyazlaşmakta ve strese girmektedirler!

İlgili sorular

1 cevap 113 gösterim
1 cevap 255 gösterim
1 cevap 101 gösterim
1 cevap 221 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...