Peygamber Efendimiz geçimini sağlamak için ne ile uğraşıyordu?

90 gösterim
6 Mart 2016 misafir sordu
6 Mart 2016 nötrino düzenledi
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) geçimini sağlamak için ne ile uğraşıyordu?

3 Cevap

0 oy
6 Mart 2016 BaTuHaNN cevapladı
10 Mart 2016 _Yağmur_ seçti
 
En İyi Cevap
Peygamberimiz (asm) evlilikten evvel ticaretle uğraşmış, evlilikten sonra Hz. Hatice (ra) validemizin serveti ile ticareti devam ettirmişti. (bk. Salih Suruç, Peygamberimizin Hayatı, Mekke devri, s, 143)

Buna göre, Peygamber Efendimiz  (asm) çocukluğunda çobanlık yapmış, gençliğinde ise zaman zaman ticaretle meşgul olmuştur. Peygamber olduktan sonra ise Allah’ın gönderdiği İslam dinini yaşamış ve anlatmıştır. Bütün hayatı bu hizmetle geçmiştir.

Peygamberimiz (asm) bir dinin ve ümmetin sorumlusudur. Bu nedenle hayatın her yönünü içine alan bir vazife yapmıştır. O savaşlarda baş komutan, idarede ümmet-i muhammedin idarecisi, problemlerin çözümünde hakim, dünya ve ahiret işlerinin tanziminde bir öğretmen olmak gibi her konuda bir lider özelliğiyle yaşamış ve hizmet etmiştir.

Bu nedenle savaşlardan elde edilen ganimetlerin belirli bir kısmını aldığından, geçimini kimseye el açmadan karşılamıştır. Ancak O ticaret, ganimet gibi nedenlerle servet sahibi olacak kadar zenginken bile fakir gibi yaşamıştır.

KAYNAK  http://www.sorularlaislamiyet.com/
0 oy
7 Mart 2016 Ayça Hanzade Yılmaz cevapladı
Ticaret tarım hayvancılık
0 oy
9 Mart 2016 buğrabozo cevapladı
ticaret Kervan gibi bişeydi....
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...