Mor karamsar bir renk midir?

39 gösterim
12 Mart 2016 misafir sordu
15 Mart 2016 _Yağmur_ düzenledi
sadece merak...

5 Cevap

0 oy
15 Mart 2016 _Yağmur_ cevapladı
 
En İyi Cevap

Hayır karamsar bir renk değildir. Bakınız...

Mor, zenginliği, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Özellikle açık tonları rahatlatıcıdır. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Konsantrasyonu arttırır.

Mor rengi seven insanlar genellikle, ruhsal dünyası ön planda olan, ağır başlı ve asil ruhlu kişilerdir. Duyarlılıkları fazla olduğu için sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri daha fazladır.

Mor renk, vücuttaki hormonları ve salgı bezlerinin çalışmasını da etkilemektedir. Özellikle sara, menenjit gibi beyin hastalıklarında tedaviyi destekler. Eklem iltihaplarına karşı faydalıdır. Ayrıca, kanı temizler ve akciğer, karaciğer, kalp ve böbreklerin çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur.

Mor renk, kullanıldığı tona göre farklı etkiler gösterebilir. Morun açık tonları olan lavanta, leylak gibi renkler ilham verici etkileri için çalışma odalarında tercih edilebilir. Beyinsel faaliyetleri ve sanatsal düşünceyi arttıran mor, özellikle sanatçıların çalışma ortamları için uygun olabilir.

Mor renk, açık tonlarda ilham ve güven verici etki gösterirken, özellikle koyu tonlarda, mor rengin insanda meydana getirdiği asalet duygusu, bazı insanlarda küstahlık, kabalık ve hatta kavgacı bir yapıya da neden olabilecek şekilde etki gösterebilir. Hüzün, üzüntü ve depresyonu çağrıştıran etkileri de vardır. Özellikle koyu tonlarda, bilinçaltını etkileyerek insanda korkuya ve hüzne neden olabilen mor renk, belki de bu yüzden, intihar edenlerin en çok sevdiği renklerden biridir. Bu nedenle, depresyona yatkın kişilerin, ruhsal sorunu olanların, alkoliklerin ve madde bağımlılarının olduğu ortamlarda kullanılmamalıdır.

0 oy
12 Mart 2016 tatlı kız cevapladı
hayır değil
0 oy
12 Mart 2016 buğrabozo cevapladı
mor içi açıcı bir renktir hastehanelerde insanların içine ferahlık salınmak istenir bu yüzden hastehanelerde mor,mavi ve yeşil duvarlar görmen normaldir...
0 oy
17 Mart 2016 BaharKochan cevapladı
Lila ve daha açık tonlar ise karamsar bir renk değildir.
0 oy
18 Mart 2016 tatlı kız cevapladı
ama annemdedi ki kendini ölduren vb. seyler yapan insanların hepsinin üzerinde mor varmıs.bu soruyu kayıt olmadan once sormustum,bu benım sorum...

blm adamları arastırmıs
devam da ediyomus hala.
bana oyle dediler

İlgili sorular

7 cevap 607 gösterim
1 cevap 15 gösterim
2 Aralık 2016 misafir sordu
2 cevap 29 gösterim
1 cevap 28 gösterim
18 Aralık 2012 misafir sordu
1 cevap 179 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
26 Çevrimiçi
0 Üye ve 26 Ziyaretçi

10,786 soru

20,136 cevap

0 yorum

2,877 üye

...