Genleşmeye ve büzüşmeye örnekler veriniz.

41 gösterim

1 cevap

0 oy
18 Mart 2016 selma oğuz cevapladı
Katı, sıvı ve gazların genleşmesi veya büzülmesi günlük yaşamda pek çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin metal çerçevedeki gözlüklere cam takılırken ısı etkisi ile genleşme özelliğinden yararlanılır. Isıtılan çerçeve genleşir ve cam takılır. Daha sonra metal soğutulup cam çerçeve içerisine sıkıştırılır.

Katıların genleşme özelliğinden yararlanılarak yapılan metal çiftleri, yangın alarmı, fırın, ütü, buzdolabı gibi pek çok aracın veya sistemin yapısında bulunur.

Metal çiftleri eşit uzunluktaki farklı metal çubukların birbirine perçinlenmesi ile yapılır. İki metal çubuk ısıtıldığında aynı miktarda uzamayacağı için birbiri üzerine bükülür. Aşağıdaki şematik çizimde ütü vb. ısı veren araçlarda metal çiftlerinin termostat olarak nasıl kullanıldığı gösterilmiştir.

http://www.yardimcikaynaklar.com/genlesme-ve-buzulme-olaylarindan-yararlandigimiz-uygulamalari-aciklayiniz/

Genleşme örnekleri

Sprey, parfüm, futbol topu, basketbol topu, hentbol topu, voleybol topu, tenis topu, araba lastikleri, bisiklet lastikleri, mutfak tüpleri, doğalgaz, televizyon tüpleri, monitör tüpleri, LPG, balon, deney tüpleri, deniz topu, kolonya, hava yastığı.

Zeplin, yoğunluğu havadan daha az olan gazlarla doldurulmuş,metal iskeletli, güdümlü bir balondur. Adını, Alman yapımcısı Ferdinand von Zeppelin’den alır. Hafif bir gazla doldurularak havada askıda kalma özelliği kazandırılmış, idare edilebilir balonlu hava gemisi. Zeplini balondan ayıran en büyük özellik tahrik ve dümen sistemidir (Zeplin’de gaz olarak Helyum kullanılır.)

http://www.yardimcikaynaklar.com/gazlarin-sikisma-ve-genlesmesi-kullanilan-teknolojik-aletler/
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...