matematık dersıne cok calısıyorum ancak calıstıgım konuları bır sure sonra unutuyorum tekrar yapıyorum daha cok unutuyorum.

103 gösterim
2 Ağustos 2016 misafir sordu

3 Cevap

0 oy
3 Ağustos 2016 Nick_elodeon cevapladı
Bende de bir zamanlar böyle oluyordu.Aslında benim yaptığım çalışmaları ve  tekrarları sadece çalışmak olsun diye dinleyerek yaptığımı sonradan anladım.Tonguç Akademiden  bir video dinledim ve bunu sadece matematiğe değil tüm derslere uyguladım. Size linkini vereyim:
https://youtu.be/A0o42Tucl3g

Bunu dinleyin.Daha iyi çalışacağınızı düşünüyorum.
Ben kendime şöyle yaptım:
1-Tonguç Akademinin dediği gibi ilk 5-6 konu çalıştım ama ben günlük ders programı falan kurmadım.İşlediğim dersi birer ünite bitirerek kaç günde biterse not alarak,ezberleyerek/kavrayarak çalıştım.Bütün dersleri ezberleyerek ya da kavrayarak yapmayın.Çünkü bazı dersler ezberleyerek olur (sözel) bazı derslerde de sadece beyninin onu kavramasıyla olur (sayısal). Yani dediğim şu:Matematikte,fende vs. uygulamalar yaparak,kavrayarak yapın,ezbere değil! (Bazı konuları ezbere olabilir ama hepsini ezbere yapmayın.Mesela üslü sayılarda,çarpma-bölme vs. de ezbere yapın.) Türkçede,inkılapta(sosyal bilgiler/hayat bilgisi), İngilizcede vs. ezberleyerek ve akılda kalması için ona benzer uygulamalar yaparak çözün. (Mesela I. Meşrutiyet 1876'da ilan edildi. Bunu annenizin/babanızın doğum yılına benzeterek 'örn. 1976 veya daha yakın bir yılda' veya sayıların ardışık olarak gerileyerek '8,7,6 olarak gidiyor' aklınızda tutabilirsiniz. Diğer sözel derslere de bunu uygulayarak yapabilirsiniz.)
2-Yanınıza defter bulundurun.Kitabınızda olanların hepsini deftere yazarak boşuna yorulmayın,sadece belli başlı olan kısımları ya da konuları siz düzenleyerek yazın.Çok önemli olanları ayrı bir not olarak farklı kalemle belli edin.
3-Bol bol test çözün.Testi çözmeden önce konu anlatımını iyice kavrayın.
4-Bilmediğiniz soruları bir öğretmeninize danışarak ya da eğitim sitelerinde verilen benzer soruları yaparak o sorunuzu mutlaka çözün.
Daha çok var ama ben başlıca nasıl yaptığımı yazdım.Verdiğim linkte de bazı kurallar var.Onları da uygulayın.
Siz de konuları nasıl aklınızda tutabileceğinizi düşünün.Bende böyle.
Başarılar...
0 oy
12 Ağustos 2016 Tuana cevapladı
Çalışma ile olmaz çalıştıktan sonra o konunun üstüne soru çözmen gerek.. Günde 150 soru çözersen eğer matematiğe yönelik unutmazsın diğer dersler için de daha az bi miktarda çözmen yeterli olur fakat matematik icin mutlaka her gün çözmen gerekir.. Bende en başlarda hiç çözmüyordum ve genelde sınavdan sonra ikinci sinava kadr pek bisey kalmiyodu aklimda ama soru ile gayet iyi oluyo.. İyi dersler...
0 oy
24 Eylül 2016 misafir cevapladı
Benim kullandığım yöntem şu;dersleri iyi dinlemek ve sadece kariştirdiğin,anlamadığın sorulara çalışmak
...