Yurdumuz hangi özelliklere göre bölgelere ayrıldı?

42 gösterim
3 Mart 2012 misafir sordu
5 Mart 2012 düzenledi

1 cevap

0 oy
25 Ocak 2014 AYHANT cevapladı
Bölge herhangi bir yerin tabii, beşeri vevekonomik özellikler bakımından benzer özellikler gösteren kısmı olarak tanımlanır. 1941 yılında Ankara'da toplanan Birinci Coğrafya Kongresi, uzun süren çalışmaları sonunda Türkiye'yi yedi coğrafi bölgeye ayırmıştır. Coğrafya Kongresi'nin çalışmalarında aşağıdaki etmenler dikkate alınmış ve Türkiye'nin dört kenar bölgeyle, üç iç bölgeye ayrılması mümkün olmuştur.
Türkiye'nin üç tarafının denizle çevrilmiş olması, uzun kenarları boyunca kıyıya paralel dağ sıralarının bulunuşu, bu dağların yüksek, ama az engebeli olan orta kesimi deniz etkisinden ayırması, bu yüzden kıyı şeridiyle iç kesimler arasında iklim, doğal bitki örtüsü, tarım çeşitlerinin dağılımı ve bunların ulaşım sistemlerine ve konut tiplerine etkisi..

Tespit edilen yedi bölgeden ilk dördüne komşu olduğu denizin adı verilmiştir. (Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri). Diğer üç bölge de Anadolu bütünü içindeki yerlerine göre adlandırılmıştır (İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri).

İlgili sorular

1 cevap 118 gösterim
2 cevap 30 gösterim
2 cevap 34 gösterim
4 cevap 353 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...