Ünlü matematikçilerin hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

27 gösterim
5 Mart 2012 misafir sordu
5 Mart 2012 düzenledi
bana 1900-2012 yılları arsında yaşamış en ünlü matematikçilerin isimlerini der misiniz?bide hayatlarının özetini bide bu zamana kadar yaptıkları çalışmalarını dermisiniz?

1 cevap

0 oy
25 Ocak 2014 AYHANT cevapladı
Cahit ARF Kimdir?
Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli matematikçilerden birisi sayılmaktadır  Kendi adıyla bilinen teoremlerin, dünya çapında tanınmasını sağlamıştır

Doktorasını yapmak için gittiği Almanya'da, matematikçi Helmut Hasse ile birlikte önemli çalışmalar yapmıştır  Bu çalışmalar sonunda, matematikte Hasse-Arf Kuramı'nı geliştiridi  Arf değişmezi, Arf halkaları ve Arf kapanışları gibi kendi adıyla bilinen matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandırdı

Yaşamı

Cahit Arf 1910 yılında Selanik'te doğdu Daha 5. sınıftayken tanıştığı genç bir öğretmen onun matematikle ilgilenmesini sağlamıştır. Daha ortaokul yıllarında okul arkadaşlarının çözemediği matematik sorularını çözen Cahit Arf’ın bu yeteneği ailesi ve hocalarının dikkatini çekmiş ve lise eğitimi için ailesi tarafından Fransa’ya gönderilmiştir. Üç yıllık lise tahsilini iki yılda bitirip Türkiye’ye geri dönen Cahit Arf o sıralarda Türk hükümeti tarafından yüksek öğrenim görmek üzere sınavla Avrupa’ya gönderilecek aday öğrenciler arasına alınmıştır. Bu sınavı kazanan Cahit Arf Fransa’ya geri dönüp birçok bilim adamının yetiştiği okul olan Ecole Normale Superieure’e(Ekol Normıl Superiyır) kaydolmuş ve 1932 yılında mezun olmuştur.

Türkiye’ye geri dönen Arf, bir süre Galatasaray Lisesinde hocalık yapmış ve sonra doçent adayı olarak İstanbul Üniversitesi Matematik Kürsüsü’ne geçmiştir. 1937 yılında doktorasını yapmak üzere Göttingen Üniversitesi Matematik Bölümü’ne giden Cahit Arf’ın bu üniversitede yaptığı doktora çalışması onun dünya çapında tanınmasına yol açmıştır.

1938 yılında Göttingen Üniversitesi’nde doktorasını bitirdi. Yurda döndüğünde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde profesör ve ordinaryus profersörlüğe yükseldi. Burada 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Koleji’nde Matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kolu başkanı oldu.

TÜBİTAK’ın kuruluş ve gelişmesinde büyük emekleri olan Cahit Arf 1963-1967 ve 1967-1971 yıllarında TÜBİTAK’ın Bilim Kurulu başkanlığını yapmıştır. Cahit Arf matematiğe yapmış olduğu köklü katkılarından dolayı 1974’te de TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülmüştür.

Cahit Arf 1967’de ODTÜ Matematik Bölümünde çalışmaya başlamış ve 1980 yılında bu üniversiteden emekli olmuştur.

Ülkemizde matematiğin simgesi haline gelen Ord. Prof. Dr. Cahit Arf 26 Aralık 1997'de kalp rahatsızlığı nedeni ile vefat etmiştir.

Çalışmaları
Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır  Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, "Arf değişmezi" ve "Arf halkaları" gibi çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı  Matematik bilimine "Arf Halkaları, Arf Değişmezleri, Arf Kapanışı" gibi kavramların yanısıra "Hasse-Arf Teoremi" ile anılan teoremler kazandırmıştır

Cahit ARF çözülebilen cebirsel denklemlerin bir listesini yapmak amacıyla Göttingen’de ünlü matematikçi Hasse’nin doktora öğrencisi oldu. Hasse’nin önerisiyle özel haller problemini çözdü. Burada bulduğu sonuçlardan bir bölümü dünya matematik literatüründe “Hasse-Arf Teoremi”olarak geçmektedir.
         

Sözleri
Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.
Ben matematiğe hayatımı adadım, karşılığında bana hayatımı geri verdi.
Çocukluğumda benim için üç şey vardı. Matematik, tarih ve politika. Ama matematik zaten hepsini anlatan şeydi.
Gerçekten evrenin sırrını arıyorsanız, benim yaptığım gibi sayılara gelin. Sonsuzluk her şeyin cevabıdır. Sayı sonsuzdur
İşlerinizi başkalarına yaptırmayın. Çünkü kendi istedikleri gibi yaparlar
...