Hacivat ile Karagöz'ün hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

113 gösterim
6 Mart 2012 misafir sordu
6 Mart 2012 düzenledi

2 Cevap

0 oy
6 Mart 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
Karagöz ve Hacivat

Karagöz, şeffaflaştırılmış (cam deri tabir edilen) deriden yapılan tasvir olarak adlandırılan insan, hayvan veya eşya şekillerinin çubuklar yardımı ile oynatılarak, arkadan verilen ışıkla beyaz perde üzerine yansıtılması temeline dayanan gölge oyununun adıdır. Oyun adını Karagöz’den almaktadır. Karagöz adı ile yaygın olarak bilinen bu oyuna, halk arasında zaman zaman “Hacivat” adı da verilmektedir.

Gölge oyununun kaynağı Güneydoğu Asya ülkeleri olarak kabul edilir. Türkiye’ye gelişi hakkında ise değişik görüşler vardır. Georg, Jacob tarafından savunulan görüşe göre, gölge oyununun Çin’den Moğollara geçtiği, buradan da Türklerin Anadolu’ ya göçleri sırasında beraberlerinde getirdiği şeklindedir.

Gölge oyununun Mısır’dan geldiğini savunan görüşe göre, 1517 yılında Mısır’ı ele geçiren Yavuz Sultan Selim, bir gölge oyunu sanatçısının Memluk Sultanı Tumanbay’ın asılışını canlandırdığı gölge oyununu izlemiş ve bu sanatçıları İstanbul’a getirtmiştir. Türklerin de bu sanatçılardan gölge oyununu öğrenerek icra ettiği savunulmaktadır. Karagöz’ün Türkiye’ye geliş tarihi ile Çingenelerin geliş tarihlerinin çakışması, Karagöz’de rastlanan bazı Çingene özellikleri nedeniyle gölge oyununun Endonezya’nın Cava Adası’ndan ve Hindistan’dan Türkiye’ye, Çingene oynatıcıları eliyle getirilmiş olduğu diğer bir görüştür.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/masal-kahramanlari/10188-karagoz-ve-hacivat-karagoz-ve-hacivat-hakkinda.html#ixzz1oFiCX0zP
0 oy
6 Mart 2012 misafir cevapladı
:) doğru hatta öğrendiğime göre camide ustalık yapmışlardır ve sonra komiklik yaptığı için işçilerde gülüyormuş ve bu yüzden de işçiler inşaatı aksattılar ve kral tarafından yada padişah tarafından öldürüldüler (ya inana biliyor musunuz komiklik yaptığı için öldürüldüler)

İlgili sorular

1 cevap 27 gösterim
1 cevap 64 gösterim
1 cevap 27 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...