Divan-ı Hümayun neye denir?

682 gösterim
3 Şubat 2012 misafir sordu

3 Cevap

0 oy
3 Şubat 2012 misafir cevapladı
padişahın yanında devlet meselelerinin görüşüldüğü,karara bağlandığı son sözün padişaha ait olduğu danışma meclisidir.orhan bey döneminde kurulmuştur,fatih sultan mehmet tahta geçene kadarr devam etmiştir.
0 oy
3 Şubat 2012 misafir cevapladı
ilk bilgiler doğru fakat Fatih Sultan Mehmet tahta geçince kapatılamamıştı aksine son şeklini almıştı ve meclis kara mecli,sinden danışma meclisine geçmişti. ftahi sultan mehmetten sonrada sadrazam başkanlık etmişti.
0 oy
12 Kasım 2012 byz_qny cevapladı
DİVÂN-I HÜMÂYUN

İslâm dünyasında Hz. Ömer ile başlayan divân teşkilatı daha sonra değişik şekil ve isimlerle gelişip devam etti. Osmanlı döneminde bizzat padişahın başkanlığında önemli devlet işlerini görüşmek üzere toplanan divâna; "Divân-ı Hümâyun" denirdi.
Bugünkü Bakanlar Kurulu gibi çalışan Divân-ı Hümâyun önceleri Divanhane'de toplanırken Fatih zamanında Topkapı’da; Kanûnî zamanında ise Kubbealtı denilen yerde toplanmaya başlamıştır.
Bu müessesenin devletin ilk yıllarında nasıl geliştiğine dair kesin bir bilgiye sahip değiliz. Ancak araştırmacılar bu müessesenin daha Osman Gazi zamanında ortaya çıktığını kaydederler. Herhalde bu Anadolu beyliklerinde ortaya çıkan divanın bir benzeri olmalıdır ki pek fazla bir gelişme göstermemiştir. Babasının yerine geçip Bey ünvanını alan Orhan döneminde divanın varlığı artık kesinlik kazanmış görünmektedir. Hatta Âşık Paşazâde’nin Orhan Bey zamanında divana gelmek zorunda olan devlet adamlarının (divan üyeleri) burmalı tülbent yani bir çeşit sarık sarmalarını emrettiğini söylemesi onun divan erkânı için bir kıyafet tespit ettiğini göstermektedir. Osmanlı divanı daha sonra gelen hükümdarlar vâsıtasıyla bir hayli geliştirilerek devletin en önemli organları arasında yer alacaktır.

İlgili sorular

1 cevap 27 gösterim
11 Ocak 2013 nuriye42 sordu
1 cevap 50 gösterim
1 cevap 15 gösterim
8 Şubat anıl sordu
3 cevap 331 gösterim
7 Ağustos 2013 Le Min Ho sordu
1 cevap 224 gösterim
3 Ekim 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
52 Çevrimiçi
0 Üye ve 52 Ziyaretçi

10,766 soru

20,125 cevap

0 yorum

2,872 üye

...