Dünya'daki en temiz hayvan hangisidir?

6,457 gösterim
15 Mart 2012 misafir sordu
20 Mart 2012 düzenledi
dünyadaki en temiz böcek
türkiyede olcakdeyil ama tek bir hayvan

6 Cevap

0 oy
11 Şubat 2016 Safi cevapladı
 
En İyi Cevap

Dünyadaki en temiz hayvan hangisidir? Dünyanın en temiz hayvanı nedir?

Aslında bir çoğumuz hayvanları pis olarak nitelendiririz. Fakat hayvanlar Allah tarafından temizlik bilgileri hafızalarına işlenecek şekilde yaratılmıştır. Hayvanların çoğu temizlik içgüdüsü bulunmakta ve yerine getirmektedir. Tabi domuz gibi istisnai hayvanların dışındaki hayvanlardan bahsediyoruz.

Sizlere kısaca bir örnek vermek gerekirse, porsuk yer altında küçük kuyularda yaşar ve genel olarak insanlar tarafından da pis hayvanlar arasında nitelendirilir. Bu durumun böyle olmadığını sizlere anlatmak istiyorum:

Aslında porsuk en temiz hayvanlardan birisidir. Kürkünü temiz tutar ve sık değiştirdiği yeri tuvalet olarak kullanır. Yaşadığı kuyuda da sıklıkla temizlik yapar ve çöpleri belli aralıklarla yuvasından uzaklaştırır.

Postu olan hayvanlar temizlenmek için farklı yöntemlere başvururlar. Örneğin Tilki ağzını bir demek yosun almakta ve sonra yavaş yavaş vücudunu suya sokmaktadır. Vücudu tamamen suyu batıp sadece ağzındaki yosun su üstünde kalmaktadır. Vücudunun suya girmesiyle pireler suyun üstünde kalabilmek için yosunun üstüne çıkmakta ve böylelikle tilki vücudundaki pirelerden kurtulmaktadır.

Filler hortumlar ile vücutlarını yıkarlar ve çamur içine yatıp bir süre sonra kuruyan çamurun derilerinden dökülmesiyle vücudundaki bir çok bakteri ve zararlılardan kurtulmuş olmaktadır.

Yırtıcı olarak bilinen aslan ve kaplanlar da en az ev kedileri kadar temizlenmektedir. Kuşlarda sürekli suya girerek yıkanırlar. Kuşların kuyruklarında yağ guddesi bulunmaktadır. Yıkandıktan sonra vücuduna salarak tüylerinin yumuşamasına neden olmaktadır. Kuşlar esaret hayatında dahi yıkanma alışkanlıklarından vazgeçmemektedir.

Dünyadaki en temiz hayvan hangisidir? sorusunu soracak olursanız;

Böyle bir genelleme yapmak her zaman yanlış olmaktadır. Şuana kadar literatürlerde bu şekilde bir sınıflandırma yapılmamıştır. Hayvanların çoğu pek çok insandan daha temizdir ve en temiz hayvan olarak sınıflandırmak yanlış olacaktır.

0 oy
15 Mart 2012 misafir cevapladı
uğur böceği  en temiz akıllı
0 oy
15 Mart 2012 misafir cevapladı
ben ce köpek daha temiz...
0 oy
5 Haziran 2012 misafir cevapladı
Hayvanlar arasında temizliğe ve süslenmeye düşkün olanlardan biri de baykuştur.
Ama genellikle temiz hayvan dendi mi akla hamam böceği gelir.
0 oy
5 Haziran 2012 misafir cevapladı
11 Şubat 2016 Safi yeniden gösterildi
kediler evde beslenebilir .. dinen sakıncası yoktur .. ancak köpeğin salyası pistir . üzerine değdi mi bazı mezheplerde namaz kılınmaz .. evde kedi besleyin ama köpek beslemeyin .. dışarda besleyin .. kedi pisliğini açıkta bırakmaz hem .. kedi olabilir ..

pardon böcek diyormuş :D ama en temiz hayvan kedi olabilir :D
0 oy
18 Aralık 2016 işdew cevapladı
sizler  malmısınızzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

İlgili sorular

4 cevap 284 gösterim
2 cevap 80 gösterim
4 Kasım 2012 misafir sordu
2 cevap 273 gösterim
1 cevap 86 gösterim
1 cevap 50 gösterim
8 Mart 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...