Kur'an-ı Kerim doğru bilgiye neden önem verir?

1,315 gösterim
15 Mart 2012 misafir sordu
20 Mart 2012 düzenledi

2 Cevap

0 oy
30 Nisan 2012 misafir cevapladı
Çünkü Kur'an-ı Kerim insanlara doğru yolu göstermek için indirilmiştir. Eğer Kur'an-ı Kerim yanlış bilgi verseydi,insanlar doğru yolu bulamazlardı. Kur'an-ı Kerim bu yüzden doğru bilgiye önem verir.
0 oy
1 Haziran 2012 misafir cevapladı
İslam dini, temel olarak doğru bilginin peşindedir. Çünkü doğru olan her bilgi, Hakk'ı gösteren bir ışıktır. Bu nedenle Kur’an, doğru bilgileri araştırıp öğrenmemizi ister. Bu konuda bazı ayetler şöyledir:

"Gökyüzünde kanat çırpan kuşları görmüyorlar mı? Onları Rahman'dan başkası orada tutmuyor" ( Mülk, 19.)

"Göklerin ve yerin yaratılışında geceyle gündüzün peşpeşe gelişinde düşünen kimseler için gerçekten işaretler vardır." (Al-i İmran 190)

İnsanlar merak ettikleri, çözmek zorunda kaldıkları şeyleri araştırmış, gerekiyorsa bunun için gruplar, üniteler kurmuş, üniversiteler inşa etmiştir. Bazı konuları bilim adamları yıllar, yüzyıllar boyu araştırmalar yaparak ancak aşabilmişlerdir. Çağımızda kullandığımız çoğu araç-gereç bilimsel bilgiyle üretilmiş ürünlerdir.

Allah’ın güzel isimlerinden biri de Alîm’dir. Alîm, her şeyi bilen, sonsuz bilgiye sahip olan demektir. Allah, yarattığı her şeyi bilgiyle yaratır. Bu demektir ki, evrende bulunan şeyler bilgiyle var olmuş ve varlıklarını bilgiyle devam ettirmektedirler. Biz araştırmalarımızla evrendeki sırların bir bölümünü elde edebiliriz.

Tek başına bilimsel bilgi insanların ve dünyanın mutluluğu ve selameti için yeterli değildir. Çünkü bilgi ancak erdemli insanların elinde değer kazanır. İnsana erdem kazandıran şeyler ise ilâhi öğretilerdir. Bilim, erdemsiz, ihtiraslı, kendinden başka kimseyi düşünmeyen kötü amaçlı kimselerin elinde korkunç bir silaha dönüşür ve bundan hava, toprak, deniz, insanlar ve diğer canlılar... kısaca bütün tabiat zarar görür.

http://dinibil.com/default.asp?L=TR&mid=1590

İlgili sorular

1 cevap 40 gösterim
8 Nisan 2013 misafir sordu
1 cevap 29 gösterim
1 cevap 57 gösterim
1 cevap 50 gösterim
15 Kasım 2013 Baha sordu
5 cevap 368 gösterim
10 Nisan 2013 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
28 Çevrimiçi
0 Üye ve 28 Ziyaretçi

10,698 soru

20,017 cevap

0 yorum

2,843 üye

...