Bankacılık sektöründe matematik kullanımı hakkında bilgi verir misiniz?

3,388 gösterim
19 Mart 2012 misafir sordu
26 Mart 2012 düzenledi

2 Cevap

0 oy
12 Mayıs 2013 nötrino cevapladı
 
En İyi Cevap
Bankacılık sektörü ekonominin temel sektörlerinden biridir. Günümüzde yaşanan ve bankacılık sektöründen başlayarak tüm ekonomiye yayılan küresel finansal kriz, bankacılık sektörünün önemine bir kez daha dikkat çekmiştir.Bankaların ana faaliyet konusu, tasarruf sahiplerinden mevduat olarak topladıkları paraları yatırımcılara ve tüketicilere kredi olarak kullandırmaktadır. Bu yaklaşımla, para ticareti yapan bankalarda muhasebe bilgi sisteminin işleyişi, tasarruf sahiplerinin haklarının korunması açısından önemlidir.

İyi bir muhasebe bilgi sistemi, iyi bir muhasebe eğitimi ile kurulabilir ve sürdürülebilir. Muhasebe eğitimi, muhasebecinin çalıştığı çevresel koşulları görebilme, sorunları belirleme ve bunlara çözüm bulabilme becerilerinin kazandırılması açısından çok önemlidir. Ayrıca muhasebe eğitimi, muhasebe ile bütünleşen diğer alanlardaki- işletme, yönetim, üretim, pazarlama, ekonomi, finans, vergi, hukuk, teknoloji, matematik, istatistik vb.- eğitim konuları ile desteklenmelidir.Bunun yanında bankacılık bölümünde okutulan matematik, ekonometri, finans dersleri ile alınan yeterlilik bankacılık sektöründeki gelişmeleri takip ve bu gelişmelere müdahil olma açısından analizci bir bakış açısı ve avantaj sağlar!
+1 oy
20 Mart 2012 misafir cevapladı
Bankacılık sektöründe matematik;

Finansal işlemler,döviz kuru sistemleri,yabancı para alım satımı,çek,kredi,kambiyo işlemleri,ithalat-ihracat,senet tahsilleri,iskontolar...vsvs gibi tüm işlemlerde matematik kullanılır.
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...