Kerbela Olayı hakkında bilgi verir misiniz?

23 gösterim
20 Mart 2012 misafir sordu
20 Mart 2012 düzenledi
bulamıyorum yardım edin

1 cevap

0 oy
20 Mart 2012 misafir cevapladı
19 Mayıs 2013 nötrino düzenledi
 
En İyi Cevap
Kerbelâ

Bugün Irak sınırları içerisinde bu­lunan ve Hicret'in 61 (M. 680). yılın­da Hz. Muhammed (S.A.V.)'in toru­nu ve Hz. Ali (r.a.)'ın küçük oğlu Hz. Hü­seyin (r.a.)'ın Yezid tarafından şehid edilip defnedildiği mübarek yer.

Hz. Hüseyin (r.a.), yanında Ehl-i beyt'-ten on dokuz kişi, sahabe ve tabiîn­den de elli üç kişi ile çoluk-çocuk top­lam yetmiş üç kişi Mekke'den kalkıp Kufe'ye gitmek üzere yola çıkarlar.

Şam'da halifeliğini sürdüren Muaviye'nin oğlu Yezid ise, bunların üzeri­ne lbn Sa'd kumandasında asker gön­derir. Bu arada Kufe halkı da korku­larından, çağırdıkları misafirlerini unutur ve Hz. Hüseyin (r.a.)'a yardım et­mekten çekinirler. Aralarında çoluk-çocuk da bulunan bu kafile Kerbelâ çölünde askerler tarafından kuşatılır. Şam'dan gelen kuvvetler Fırat kıyısı­nı tuttuklarından, bilhassa susuzluk, mahsur kalanların durumunu daha da kötüleştirir. Hz. Hüseyin (r.a.) bir yolunu bulup su kenarına varırsa da, tam su içeceği sırada ağzına bir ok saplanır ve suyu içemeden üstüne saldıranlar vücudunda tam yetmiş iki yara açar­lar. Ayrıca başı kesilip Şam'a gönde­rilir.

Hz. Hüseyin (r.a.)'ın bu şekilde şehadeti Muharrem ayının 10. gününe rastladığı için, bu ayın ilk on günü matem tutanlar bulunur.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/muslumanlik-islamiyet/199465-kerbela-olayi.html#ixzz1ph5zgOnF

İlgili sorular

4 cevap 135 gösterim
1 cevap 1,014 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...