Sesin duyulma aşamalarını söyler misiniz?

24 gösterim
6 Şubat 2012 misafir sordu
7 Şubat 2012 düzenledi

2 Cevap

0 oy
6 Şubat 2012 misafir cevapladı
Kulaklarımız hafif bir fısıltıdan bir uçak gürültüsüne kadar geniş bir alanda işitmemizi sağlarlar.
Ses dalgası kulak içine girdiğinde doğrudan kulak zarına yönlendirilir ve kulak zarını titreştirir. Kulak zarının titreşmesi orta kulaktaki üç küçük kemikten [Çekiç] olarak isimlendirileni harekete geçirir. [Çekiç] kemiğinin hareketi ikinci kemik olan [Örs] kemiğini, o da üçüncü kemik olan [Üzengi] kemiğini titreştirir.
Kulak zarından başlayan ve üç kemik ile devam eden bu titreşim zinciri ses sinyalini kuvvetlendirmeye yarar. Üzengi kemiği İç kulak ile [Salyangoz = Cochlea] bağlantılıdır ve iç kulak içindeki sıvıyı hareket ettirerek duyma hücreleri vasıtası ile iç kulağın algılamasını sağlar. Farklı yerlerdeki hücreler ses tonlarını farklı almamızı sağlayarak sesleri birbirlerinden ayırt etmemizi sağlarlar. Salyangoz içinde bulunan [İç tüylü hücreler] ve [Dış tüylü hücreler] işitmemizde kritik rol oynarlar. Sıvı ile sarılmış bu hücreler [Üzengi] kemiğinin sebep olduğu hareketleri hissederler. Dış Tüylü hücrelerin gelen ses sinyallerinin ince ayarının yapılmasını ve kuvvetlendirilmesini; İç Tüylü Hücrelerin ise alınan ve kuvvetlendirilmiş bu sinyallerin beyne iletilmesini sağladığı söylenebilir.
Dış Tüylü Hücreler: Bu hücreler bizim ses'e karşı olan hassasiyetimizi fazlası ile artırırlar. İç kulak içindeki sıvı hareket ettiğinde Dış Tüylü Hücreler harekete geçerek tıpkı bir tutam saç ucu ile sıvıyı karıştırır gibi sıvının karışmasını sağlarlar.
İç Tüylü Hücreler: Bu hücreler kendilerine özgü saç yığını şekilleri ile sıvı içindeki hareketlerden sarsılarak sesi algılarlar. Sıvı içindeki bu hareketlerin neden olmasıyla bu hücreler tarafından, işitme ile ilgili mesaj beynimize gönderilmiş olur.
0 oy
16 Mart 2012 misafir cevapladı
Kulak kepçesiyle toplanan ses dalgaları kulak yolun-dan kulak zarına gelir ve kulak zarını titreştirir. Zarın titreşimleri kulak kemikcikleri tarafından kuvvetlendirilip oval pencereye iletilir.Oval penceredeki ses titreşimleri dalız içindeki sıvı ile salyangozdaki sıvıya geçer.Ses titreşimleri salyangozdaki sıvıdan işitme duyu hücrelerine oradan da sinirlere aktarılırlar.Sinirler tarafından alınan ses beyne iletilir ve işitme sağlanmış olur.

İlgili sorular

1 cevap 25 gösterim
1 cevap 20 gösterim
3 cevap 68 gösterim
2 cevap 23 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...